Son Dakika

Suriye'de İtalyan rahip kaçırıldı

A A

30.07.2013 - 17:17 Son Güncelleme:

İtalyan cizvit rahip Paolo Dall'Oglio, Suriye'de Esad yönetimine muhalif El-Kaide bağlantılı Irak ve Ortadoğu İslam Devleti Örgütü tarafından kaçırıldı.

Suriye'de İtalyan rahip kaçırıldı

30 yılı aşkın süredir ülkede görev yapan ve rejim karşıtı bir tutum sergileyen 59 yaşındaki rahip Dall'Oglio, geçen yıl Suriye'den sınır dışı edilmişti.

Suriye'nin Rakka kentinde yolda yürürken kaçırıldığı öne sürüldü.

Cizvit rahip geçtiğimiz 24 Temmuz'da Papa Francis'e bir dilekçe sunarak, Suriye'de barış ortamının sağlanması için yardım talebinde bulunmuştu.

Rahip Paolo Dall'Oglio dilekçesinde, "Değerli ve sevgili Papa Francis, adalet ve barışa düşkünlüğünüzü bilerek, sizin acilen Suriye için bir diplomatik girişimde bulunmanızı istiyoruz" diyerek 'katil ve işkenceci' olarak tanımladığı Esad rejiminin bir an önce sona erdirilmesi ve silahların susturulmasını dilediğini bildirmişti.

Rejim karşıtı söylemleri nedeniyle 12 Haziran 2012'de Suriye'den sınırdışı edilen Dall'Oglio, 'ülkede yaşananlara tanıklık edip, uluslararası camiaya aktarmak' amacıyla geçen Şubat ayında Irak üzerinden yeniden Suriye'ye girdi.

İtalya Dışişleri Bakanlığı'ndan rahibin serbest bırakılması yönünde girişimde bulunulduğu bildirildi.