Hizbullah'ı kalbinden vurdular

Hizbullah'ı kalbinden vurdular

Hizbullah'ı kalbinden vurdular

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta bomba yüklü aracın infilak etmesiyle en az 20 kişi öldü, 200 kişi yaralandı.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Hizbullah'ın kalesi olarak bilinen Beyrut'un güney banliyölerindeki Ruveys yolu üzerinde bomba yüklü araç patladı.

Patlama nedeniyle çevre binalarda ağır hasar meydana geldi.

Ordu açıklamasına göre büyük paniğe neden olan saldırıda, ağırlığı 60-80 kilogram arasında patlayıcı kullanıldı.

Patlama sonrası 6 binada yangın çıktı, binaların içinde mahsur kalanlar oldu.

Saldırıyı ilk kez duyulan "Müminlerin Anası Ayşe, Yabancı Görevler Taburu" adlı bir örgüt üstlendi.

Örgüt ikinci saldırısını gerçekleştirdiğini, saldırılara daha devam edeceklerini duyurdu.

Lübnan'da siyasi parti liderleri saldırıyı kınadı, "bütün Lübnan'a yapılmış bir saldırı" yorumları ön plana çıktı.

Bazı siyasetçiler ise saldırıdan İsrail'i sorumlu tuttu.

Dahiye bölgesi geçtiğimiz ay da bir patlamaya sahne olmuş, 37 kişi yaralanmıştı.

Hizbullah'ın Suriye'deki iç savaşta rejim güçleriyle beraber savaşması sonrası, Lübnan'da Hizbullaha yönelik saldırılar bekleniyordu.

Dışişleri Bakanlığı Beyrut'taki saldırıyı kınadı

Dışişleri Bakanlığı, Lübnan'da birçok kişinin ölümüne neden olan terör saldırısını şiddetle kınadığını açıkladı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta
bugün meydana gelen, çok sayıda kişinin ölümü ve yaralanmasıyla sonuçlanan terör saldırısını şiddetle kınandığı bildirildi.

Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına ve Lübnan halkına başsağlığı, yaralılara ise acil şifa dileğinde bulunulan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Türkiye, bu menfur terör saldırısının faillerinin bir an önce tespit edilerek adalet önüne çıkarılmasını temenni etmektedir. Bölgemizin içinden geçmekte olduğu bu hassas dönemde, Lübnan'ın güvenlik ve istikrarını hedef alan bu menfur eylem karşısında Lübnan halkının tahriklere kapılmadan, sağduyu ile hareket edeceğine ve toplumsal uyumun bozulmasına izin vermeyeceğine olan inancımız tamdır. Türkiye, Lübnan halkı ile dayanışma içerisinde desteğini sürdürmeye devam edecektir."

Lübnan'dan açıklama

Bu arada Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman, bir aracın infilakı sonucu meydana gelen saldırıyı kınayarak, "Patlamanın, terörist grupların ve İsrail'in saldırı üslubundan izler taşıdığı"nı savundu.

Lübnan resmi haber ajansında NNA'da yer alan habere göre, Cumhurbaşkanı Süleyman, Beyrut'un güneyinde meydana gelen patlamanın saldırı olduğunu belirterek, "Bu korkakça saldırıyı" kınadığını ifade etti..

"Saldırı, Lübnan'ın istikrarını ve direnişini sarsmayı hedefliyor" dediği aktarılan Süleyman'ın "Patlamanın, terörist grupların ve İsrail'in saldırı üslubundan izler taşıdığı"nı ifade ettiği kaydedildi.

Lübnan'ın güneyinde meydana gelen patlamada, 15 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin yaralandığı bildirilmişti.