Fransa "askeri destek" istemiyor

Fransa "askeri destek" istemiyor

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Fransa ve ABD'nin Suriye'ye olası müdahale için bütün Avrupa ülkelerinin askeri katkısına ihtiyacı olmadığını söyledi.

"France 3" televizyon kanalına konuşan Fabius, AB ülkelerinin dün Suriye konusunda verdikleri "siyasi desteği" memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, "Bizim askeri açıdan hepsinin katkısına ihtiyacımız yok. Onların önemli bir kısmının bu konuda yeterli kapasitesi de yok zaten. Bizim için önemli olan siyasi destek" dedi.

AB'nin ortak açıklamasından bu yana önemli gelişmeler sağlandığını söyleyen Fabius, "Biz daha iyi anlattıkça, insanların görüşleri de değişiyor. Bütün AB ülkeleri belki 'sizinle askeri operasyon istiyoruz' demiyor ancak onlar da artık temelde bizim Suriye ile ilgili analizimize katılıyor" diye konuştu. 

Kerry operasyona siyasi destek istedi


ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye'ye düzenlenecek olası askeri operasyona destek istemek amacıyla Paris'te bazı Arap ülkelerinin temsilcileriyle biraraya geldi.

Kerry, Paris'teki ABD Büyükelçiliği'nde gerçekleşen görüşmede, ülkesinin Suriye'ye yapacağı askeri operasyon konusundaki kararlılığını yinelerken Arap ülkelerinden açık destek istedi. Toplantıya Arap Birliği'ne üye toplam 9 ülkenin dışişleri bakanı katıldı.

Kerry, görüşmeden önce Mısırlı mevkidaşı Nebil Fehmi ile biraraya geldi.

John Kerry, ABD yönetiminin, Esed rejiminin halkına karşı kimyasal silah kullandığını kanıtlayan görüntüleri, Kongre üyelerine dağıttığını söyledi. Kerry, bu görüntülerin Şam rejiminin halkına karşı kimyasal silah kullandığını açık bir şekilde gösterdiğini ifade etti.

Kerry, "ABD yeniden BM Güvenlik Konseyine gidebilir mi?" sorusuna verdiği cevapta ie bu yönde bir adıma kapıyı kapatmadı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, temaslarda bulunmak üzere Paris'ten Londra'ya geçti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS