Obama Kongre'den erteleme istedi!

Obama Kongre'den erteleme istedi!

ABD Başkanı Barack Obama, Kongre'den Suriye'ye askeri güç kullanma yetki tasarısının onaylanma sürecini ertelemelerini istediğini söyledi.

Obama, Beyaz Saray'dan Amerikan halkına seslenerek, Suriye'ye ilişkin ülke halkının zihnindeki sorulara yanıt vermeye çalıştı.

Suriye'nin kimyasal silahlarının denetim altına alınmasına ilişkin olarak Obama, “Rusya'nın bu teklifinin başarılı olup olmayacağını söylemek için çok erken ve herhangi bir anlaşma, Esed rejiminin taahhütlerini tuttuğunu teyit etmeli. Ancak, bu girişim, özelikle Rusya Esed’in en güçlü müttefiki olduğu için, askeri güç kullanmadan kimyasal silahların ortadan kaldırılması yönünde potansiyel taşıyor" dedi.

Obama,  "Bu nedenle Kongre liderlerinden, biz diplomatik yolları izlerken, askeri güç kullanma yetkisine yönelik oylamayı ertelemelerini istedim" şeklinde kmonuştu.

Dışişleri Bakanı John Kerry’i Rus meslektaşıyla perşembe günü buluşması için göndereceğini kaydeden Obama,  kendisini de Başkan Putin ile istişareye devam edeceğini söyledi.

Obama, BM güvenlik Konseyi’ne, Esed’in kimyasal silahlardan vazgeçmesini ve uluslararası kontrol altında bunları tamamen yok etmesini gerektiren bir tasarı önermek için Rusya ve Çin ile istişare ederek birlikte çalışacaklarını kaydetti.

"Askeri güçlerimize yerinde kalmaları talimatını verdim"

Şu an bölgede bulunan askeri güçlere yerlerinde kalma talimatı verdiğini dile getiren Obama, "Askeri eylemin hemen ertesinde, aşırılıkları ve tiranlığı reddedenleri güçlendirecek bir siyasi çözümü başarmak için çabalarımızı iki katına çıkaracağız” ifadelerini kullandı

"Bu silahlar müttefiklerimizi tehdit edebilir"

Suriye'de, Esad rejiminin kimyasal silahları kullandığını belirten Obama, şunları kaydetti:

"Buradaki soru ise ABD ve uluslararası toplumun bu konuda bir şeyler yapmaya hazır olup olmadığı. O insanlara, o çocuklara olanlar sadece uluslararası kanunların ihlali değil, aynı zamanda güvenliğimize bir tehlikedir. Neden böyle olduğunu açıklamama izin verin. Eğer biz harekete geçmekte başarısız olursak, Esad rejimi kimyasal silah kullanmayı durdurmakta hiçbir neden görmeyecek. Bu silahlara yönelik yasaklar aşınırken diğer tiranlar da zehirli gazlar elde ederken ve bunları kullanırken ikinci kez düşünmesini gerektirecek için bir neden görmeyecek. Zamanla askerlerimiz muharebe alanında kimyasal silah savaşıyla yüz yüze kalacak. Terörist örgütler için bunları elde etmek ve sivillere karşı kullanmak kolaylaşacak.

Eğer Suriye’nin sınırlarının ötesine geçerse, bu silahlar müttefiklerimiz Türkiye, Ürdün ve İsrail’i tehdit edebilir. Bu silahlara karşı durmakta başarısızlık, diğer kitle imha silahlarına dair yasakları zayıflatabilir ve Esed’in müttefiki olan ve nükleer silah konusunda uluslararası kanunlara uymayı görmezden gelen İran’a cesaret verebilir. Bu bizim kabul edebileceğimiz bir dünya değil. İşte risk altına olan budur. Bu nedenle dikkatli bir düşünmenin ardından Esed rejiminin kimyasal silah kullanımına, hedeflere yönelik askeri eylem yoluyla cevap vermenin ABD’nin ulusal güvenlik çıkarına olduğuna karar verdim."

Obama, bu askeri eylemin amacının Esad’ı kimyasal silah kullanmaktan caydırmak, rejimin bunları kullanma kapasitesini azaltmak ve dünyaya bu silahların kullanılmasını hoş görmediklerini açıkça belirtmek olduğunu vurgulayarak, "Bu başkomutan olarak benim değerlendirmemdir" ifadesini kullandı.

Ancak dünyanın en eski anayasal demokrasisine sahip bir ülkenin başkanı olarak da ABD’nin güvenliğine acil bir tehdit oluşturmayan durumlarda konuyu Kongre’ye taşımanın doğru olduğuna inandığını belirten Obama, “Başkan, Kongre’nin desteğiyle hareket ettiği zaman demokrasimizin daha güçlü olduğuna inanıyorum ve birlikte durduğumuz zaman Amerika’nın dışarıda da daha etkili olduğuna inanıyorum” diye konuştu.

Özellikle Irak ve Afganistan savaşlarından sonra askeri eylem fikrinin, ne kadar sınırlı olursa olsun ülkede popüler olmadığını bildiğini dile getiren Obama,  “Sonuçta ben de 4,5 yılımda savaşları bitirmek için uğraş verdim, başlatmak için değil” dedi.

Obama, Amerikalıların kendisinden ülkenin inşasına odaklanmasını istediğini hatırlatarak, Kongre üyeleri ile kendisine mektup yazan Amerikalıların başlıca sorularına yanıt verdi.

Bunun kendilerini başka bir savaşın içine düşürüp düşürmeyeceğine dair sorular hakkında Obama, hiçbir Amerikan askerinin karaya ayak basmayacağını, ucu açık savaşa girme amaçlarının olmadığını ve Kosova ve Libya’daki uzun süreli hava saldırısı kampanyası yürütmeyeceklerini bildirdi. Obama, bunun kimyasal silahlarla ilgili belirli hedeflere yönelik bir saldırı olacağını belirtti.

Obama, kendisine Esad’ın iktidardan gitmesini amaçlayan, "iğne batırmak" gibi  bir saldırının değip değmeyeceğinin de sorulduğunu dile getirerek, "ABD iğneleme yapmaz. Sınırlı bir saldırı bile Esad’a diğer hiçbir kimsenin veremeyeceği bir mesaj verecektir. Başka bir diktatörü daha askeri güçle indirmemeliyiz. Bunu, sonrasındaki her şeyde  bizi sorumlu kılan Irak’ta öğrendik ama sınırlı saldırı, Esed veya diğer diktatörlerin kimyasal silah kullanmadan önce bir kez daha düşünmelerini sağlayacaktır."

"Liderliğin sorumluluğu ağır"

Obama, Amerikalılara Suriye'ye yönelik askeri güç kullanma kararının gerekçelerini ve bunun içeriklerini aktararak, ABD’nin dünyanın polisi olmadığını ama yaklaşık 70 yıldır küresel güvenliğin teminatı olarak, liderliğinin sorumluluğunun ağır olduğunu söyledi.

Hastanenin soğuk zemininde acı içinde yatan çocukların görüntülerini izledikten sonra ekibiyle ABD’nin olası bir askeri eyleme girip girmemesini sorguladığını kaydeden Obama, bazı konularda ne tasarıların ne kınama bildirilerinin yeterli olduğuna dikkati çekti.

Tüm Kongre üyelerine ve ekranları başındaki halka saldırı videolarını izledikten sonra, "Eğer ABD, zehirli gazla uluslararası hukuku yüzsüzlükle ihlal eden bir diktatörü görüp de yüzünü başka yöne dönüyorsa, nasıl bir dünyada yaşayacağız" sorusunu yöneltmek istediğini dile getiren Obama, ABD’nin dünyanın lideri olduğunu kaydetti.

Obama,  "Suriye’de, hem ideallerimiz ve prensiplerimiz hem de ulusal güvenliğimizle birlikte kötü silahların kullanılmayacağını sağlamaya çalışan dünya liderliğimiz tehlikede" ifadesini kullandı.

Obama, işlerin, makul güçle çocukların gazla ölüme terk edilmesini durdurmaya ve dolayısıyla kendi çocuklarını da uzun vadede daha güvenli hale getirebileceklerine geldiğinde harekete geçebileceklerini vurguladı. Obama, "Bu, neyin Amerika’yı farklı kıldığıdır. Bu, neyin bizi olağanüstü kıldığıdır. Alçak gönüllülükle ancak kararlılıkla bu temel doğruyu gözden kaçırmayalım" değerlendirmesinde bulundu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS