Son Dakika

Zafer Merkel'in

Zafer Merkel'in

Zafer Merkel'in

Almanya'daki Federal Meclis seçimlerinden Başbakan Angela Merkel zaferle çıktı. Merkel'in partisi Hristiyan Demokrat Parti yüzde 41,5 oy aldı.

Almanya'da yapılan genel seçimleri Başbakan Angela Merkel'in genel başkanlığını yaptığı Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) ve Bavyera eyaletindeki kardeş parti konumundaki Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) önde tamamladı.

Seçim Kurulu Başkanlığı tarafından açıklanan geçici resmi sonuçlara göre Birlik Partileri (CDU/CSU) toplam yüzde 41,5 oranında oy alarak seçim yarışını kazandı.

Birlik Partileri 2009 yılında yapılan seçimlere göre oylarını yüzde 7,7 oranında artırdı.

Hükümet ortağı Hür Demokrat Parti (FDP) ise bir önceki seçimlere göre yüzde 9,8 oranına oy kaybederek yüzde 4,8'de kaldı ve Meclis'e giremedi. FDP böylelikle Federal Almanya tarihinde ilk kez bir genel seçimden sonra Meclis'e girme başarısı gösteremedi.

Çifte vatandaşlığı savunan ve Türkiye'nin AB tam üye olmasına olumlu bakan Sosyal Demokrat Parti (SPD) oylarını yüzde 2,7 oranında artırarak yüzde 25,7 oranında oy aldı.

Sandıktan üçüncü parti olarak çıkan Sol Parti 8,6 ve Yeşiller Partisi de oyların yüzde 8,4'ünü alarak Meclis'e giren partiler oldu. 2009 yılına göre Sol Parti'nin oyları yüzde 3,3 gerilerken, Yeşiller Partisi'nin de oyları yüzde 2,3 oranında düştü.

Seçimlere ilk kez giren Avro karşıtı Almanya için Alternatif (AfD) partisi de yüzde 4,7 oranındaki oyla yüzde 5'lik seçim barajına takıldı.

Aşırı sağcı Almanya'nın Milliyetçi Demokrat Partisi (NPD) yüzde 0,2 oranında oy kaybederek yüzde 1,3'e düştü.

Bu sonuçlara göre Federal Meclisi'nde sandalye dağılımı şu şekilde: CDU/ CSU 311, SPD 192, Yeşiller 63, Sol Parti 64.

Koalisyon senaryoları

Almanya'da seçimlere katılım oranı yüzde 71,5 oldu. Seçim sonuçlarına göre CDU/CSU-SPD, CDU/CSU-Yeşiller Partisi veya SPD-Sol Parti-Yeşiller Partisi'nin koalisyon kurma ihtimalleri bulunuyor.

Seçimlerden birinci parti olarak çıkan Birlik Partileri kendi içinde yapacakları değerlendirmenin ardından hükümet kurmak için diğer partilerle görüşmeye başlayacak.

CSU yönetiminin, Münih'te bir araya gelerek seçim sonuçlarını değerlendirdiği ve Yeşiller Partisi ile koalisyona karşı çıktıkları bildirildi.

Yeşiller Partisi'nin de değerlendirme yaptığı ve CDU/CSU ile koalisyona şüpheyle bakıldığı, CDU/CSU ile görüşülebileceği, ancak içerik farklılıklarından dolayı koalisyon kurulmasını mümkün görünmediği kaydedildi.

Sol Parti ile de diğer partiler kesinlikle koalisyon kurmayacaklarını açıklamışlardı.

Değerlendirmelere göre, bu koşullarda Birlik Partileri'nin ortaklık kurabileceği parti olarak sadece SPD kalıyor.

Tüm partilerin yöneticileri gün içinde seçim sonuçlarını değerlendirecek ve muhtemel koalisyonlar konusunda yolunu belirleyecek.

Hessen Eyalet Meclisi seçimleri

Genel seçimlerin yanı sıra bugün Hessen Eyalet Meclisi seçimleri de yapıldı.

Geçici resmi sonuçlara göre, Hessen eyaletinde yüzde 38,3 ile CDU birinci parti olurken, Sosyal Demokrat Parti yüzde 30,7 ile ikinci, Yeşiller Partisi de yüzde 11,1 ile üçüncü sırada yer aldı.

Sol parti yüzde 5,2 ve FDP de yüzde 5 oranında oy alarak Eyalet Meclisi'ne giren partiler oldu.

Eyalet Meclisi'nde, hükümette olan CDU-FDP koalisyonu Federal Meclis'te olduğu gibi çoğunluğunu kaybetti. Hessen Eyalet Meclisi'nde sandalye dağılımı ise şöyle olacak: CDU 47, SPD 37, Yeşiller Partisi 14, FDP 6 ve Sol Parti 6.

11 Türk asıllı aday, Federal Meclis'e girdi

Almanya'da yapılan genel seçimlerde ilk belirlemelere göre 10 Türk asıllı aday, Federal Meclis'e (Bundestag) girdi.

Hristiyan Demokrat Birlik Parti'den (CDU) Cemile Yusuf, Sosyal Demokrat Parti'den (SPD) Aydan Özoğuz, Metin Hakverdi, Cansel Kızıltepe, Mahmut Özdemir ve Gülistan Yüksel, Yeşiller Partisi'nden Cem Özdemir, Ekin Deligöz ve Özcan Mutlu, Sol Parti'den de Sevim Dağdelen ve Azize Tank 18. dönem Federal Meclis seçimlerinde milletvekili seçilen Türk asıllı adaylar oldu.

CDU Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde parti listesinden 25. sıradan aday olan Cemile Yusuf, CDU'dan Federal Meclis'e seçilen ilk Türk ve Müslüman milletvekili oldu.

SPD Genel Başkan Yardımcısı Aydan Özoğuz ikinci kez Meclis'e girerken, Metin Hakverdi, Gülistan Yüksel ve Mahmut Özdemir ilk kez seçildi.

Özoğuz, Hamburg-Wandbeck seçim bölgesinden oyların yüzde 39,9'unu, Hamburg-Bergedorf-Harburg seçim bölgesinden doğrudan aday olan Metin Hakverdi de oyların yüzde 40,4'ünü alarak Meclis vizesini aldı. Özoğuz ikinci kez Meclis'te yerini alırken, Hakverdi ise ilk kez seçilmeyi başardı.

Mahmut Özdemir de Duisburg 2. bölgeden oyların yüzde 43,2'sini aldı ve büyük başarı göstererek seçildi.

Yüksel ise Kuzey-Ren Vestfalya eyalet listesinden 12. sıradan Meclis'e girdi.

Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir aday olduğu Baden-Württemberg eyalet listesinden 2. sıradan milletvekili seçildi ve 2002 yılından sonra Federal Meclis'e dönüş yaptı.

Bavyera'da Yeşiller Partisi'nden 3. sıradan aday olan Ekin Deligöz, beşinci kez Federal Meclis'e girmeyi başardı.

Yeşiller Partisi Berlin Eyalet Meclisi Üyesi olan Özcan Mutlu parti listesinden Meclis'e girdi.

Sevim Dağdelen Kuzey-Ren Vestfaya eyalet listesinden başarı gösterirken, Berlin Sol Parti eyalet listesinden Azize Tank ise ilk kez Meclis'e seçildi. Tecrübeli isimlerden olan Dağdelen 2005 yılından beri Meclis'te yer alıyor.

Geçen dönem 5 olan Türk asıllı milletvekili sayısı 10'a yükselmiş oldu.

Bir önceki dönem milletvekili olan Serkan Tören ve Memet Kılıç ise bu kez seçilemedi.

Serkan Tören, Hür Demokrat Parti (FDP) seçim barajına takıldığı için seçilemezken, Yeşiller Partisi ise Memet Kılıç'ın seçilebilmesi için yeterli oyu alamadı.

"Bu süper bir sonuç"


Almanya Başbakanı ve Hristiyan Demokrat Birlik Partisi(CDU) Genel Başkanı Angela Merkel, genel seçimlerle ilgili ilk değerlendirmesinde, "Bu süper bir sonuç" yorumunu yaptı.

Başkent Berlin'deki partisinin merkezinde coşkuyla karşılanan Merkel, burada yaptığı konuşmada, seçmenlerine teşekkür ederek, sorumluluk içinde ve dikkatli davranacaklarına söz verdi. Merkel, "Hepimiz sevinmeliyiz. Bu süper bir sonuç" ifadelerini kullandı. Gelecek 4 yılın Almanya için başarılı geçeceğini kaydeden Merkel, seçimin kesin sonucunu bekleyeceklerini ve yarın parti kurullarında değerlendirme yapacaklarını söyledi.

Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Sigmar Gabirel ise parti merkezinde başbakan adayı Peer Steinbrück ile basın toplantısı düzenledi.

Gabriel, seçim sonuçlarından dolayı CDU'yu ve Merkel'i tebrik ettiklerini belirtti. Oylarını artırdıklarına dikkati çeken Gabriel, buna karşın aldıkları oyun beklentilerinin altında kaldığını dile getirdi.

Steinbrück da sonucu "İstediğimiz sonuca ulaşamadık" ifadesiyle değerlendirirken, CDU ile olası bir koalisyon hükümeti konusunda şimdilik bir spekülasyon yapmayacaklarını, buna (SPD'nin koşullarını dikkate almak kaydıyla) Başbakan Merkel'in karar vereceğini kaydetti.