El Kaide, Kuzey Irak'ı da tehdit ediyor

El Kaide, Kuzey Irak'ı da tehdit ediyor

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetiminin başkenti Erbil'de güvenlik güçlerini hedef alan saldırıyı Irak ve Şam El Kaide'si üstlendi.

Suriye'deki kriz, özellikle de PYD ve El Kaide arasındaki çatışma, Türkiye'nin ardından Kuzey Irak Bölgesel Kürt yönetimini de tehdit ediyor. Geçen ay Erbil'de düzenlenen ve güvenlik güçlerini hedef alan saldırıyı Irak ve Şam El Kaide'si üstlendi.

Sözkonusu saldırıda 6 kişi hayatını kaybetmişti. O saldırı, 2007'den bu yana Erbil'de düzenlenen en büyük saldırı olarak kayıtlara geçmişti.

Sorumluluğu üstlenen Irak ve Şam El Kaide'si, saldırının, bölgesel yönetimin Suriyeli Kürtlere verdiği desteğe yönelik bir misilleme olduğunu savundu.

Grubun açıklamasında hedef aldığı Bölgesel Yönetim Başkanı Mesut Barzani, Suriyeli Kürtlerin yardıma ihtiyaç duyması halinde, yardım edeceklerini söylemişti. O açıklamaya netlik kazandıran Bölgesel Yönetim yetkilileri, "Asker göndermeyi düşünmüyoruz" açıklamasında bulunmuştu.

Barzani, Suriye'de, El Kaide ile savaşan PYD'den çok, PYD'ye muhalif gruplara yakın bir siyasi figür olarak görülüyor. Ancak bu ayrım, Irak ve Şam El Kaidesi'ni misilleme arayışından döndürmedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS