Mısır'da "İhvan" kararı

Mısır'da "İhvan" kararı

Mısır Bakanlar Kurulu, Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nı (İhvan) sivil toplum kuruluşu listesinden çıkardı.

Bakanlar Kurulu'ndan yapılan yazılı açıklamada, "23 Eylül tarihinde Kahire Nöbetçi Mahkemesi'nin aldığı karar çerçevesinde, Sosyal Yardımlaşma Bakanlığı'nın oluşturduğu komite, Müslüman Kardeşler Derneği'nin ülkedeki STK listesinden çıkartılmasını teklifi kabul edildi" denildi.

Kahire Nöbetçi Mahkemesi, "İhvan'ın ve ilgili tüm oluşumların faaliyetlerinin yasaklanması, Müslüman Kardeşler Derneği'nin kapatılması ve derneğe ait taşınır ve taşınmaz mal varlığına el konulması" kararı vermişti. Mahkeme ayrıca, İhvan'ın el konulan mal varlığını inceleyecek bir komite oluşturulması yönünde karar almıştı.

Mahkeme kararının ardından Mısır geçici hükümeti, Müslüman Kardeşler Derneği'nin kapatılmasıyla ilgili hükmün uygulanmasını, yargı süreci tamamlanana kadar ertelediğini açıklamıştı. Bakanlar Kurulu ayrıca İhvan'ın el konulan mallarını denetlemek üzere milletvekilleri ve ilgili bakanlıklardan oluşan bir komite kurulmasını kararlaştırmıştı.

İhvan yetkilileri ise davanın idari mahkemede görülmesi gerekirken, uzmanlık alanı farklı mahkemede görüldüğünü ve bu nedenle yasalara aykırı hareket edildiğini savunmuş ve itiraz etmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS