Suriye Kürtleri, Dışişleri ile görüştü

Suriye Kürtleri, Dışişleri ile görüştü

Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ömer Önhon başkanlığındaki heyet, Suriye Kürt Ulusal Konseyi (SUKUK) yetkilileri ile görüştü.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Dışişleri Bakanlığında yaklaşık 2,5 saat süren görüşmede Suriye'deki son gelişmeler ele alındı. Bu kapsamda rejimin sivil halka karşı devam eden saldırıları, rejimin elindeki kimyasal silahların imhasına ilişkin süreç, ülkenin kuzeyinde Türkiye sınırına yakın bölgelerde çıkan çatışmalar ve Cenevre 2 süreci hakkında karşılıklı değerlendirmelerde bulunulduğu öğrenildi.

Dışişleri yetkililerinin görüşmede, SUKUK'un Suriye Ulusal Koalisyonu'na (SUK) katılma kararını desteklediklerini ve bunun Suriye halkının meşru temsilcisi konumundaki koalisyona güç katacağı ve Cenevre 2 sürecinde Suriye halkının daha bütünlüklü bir yapı içinde temsil edilmesine imkan tanıyacağını belirttiği kaydedildi. SUKUK yetkililerinin de Suriyeli Kürtlerin haklarını, birleşik bir Suriye içinde, eşit Suriye vatandaşları olarak arayacaklarını ifade ettikleri ve SUK'a katılma kararlarının da bu iradenin bir yansıması olduğunu vurguladıkları bildirildi.

Görüşmede, Suriye'deki insani durumun da kapsamlı bir şekilde değerlendirildiği belirtilirken, dışişleri yetkililerinin ülkedeki insani durumun hem Suriyeliler, hem de komşu ülkeler için giderek daha vahim bir hal aldığını ve Türkiye'nin uluslararası topluma bu yöndeki çağrılarının artarak devam ettiğini anımsattıkları ifade edildi. Ayrıca en son BMGK başkanlık açıklamasında da ortaya konduğu üzere, Türkiye'nin bu konuda bir an evvel etkin adımlar atılmasını beklediği vurgulandı. Görüşmede dışişleri heyeti tarafından, Türkiye'nin Suriye halkına yönelik yardımlarının hiçbir etnik veya mezhebi ayrım gözetmeksizin devam ettiği ve ihtiyaçlara göre elinden gelenin azamisini yapmaya devam edeceği vurgulandığı öğrenildi.

SUKUK yetkililerinin ise bu zor süreçte yanlarında en net duruşu sergileyen ülkenin Türkiye olduğunu ifade ettikleri, Türkiye üzerinden gelen insani yardımın kendileri için son derece büyük önem taşıdığını ve bunun için Kürt toplumu dahil, tüm Suriye halkının Türkiye'ye minnettar olduğunu söyledikleri öğrenildi. SUKUK yetkililerinin ayrıca Türkiye ile ilişkilere büyük önem verdiklerini vurgulayarak, Türkiye'nin Suriye halkına sağladığı çok yönlü destek için teşekkür ettikleri belirtildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS