Umut yolculuğunda ölenlerin sayısı 249'a yükseldi

Umut yolculuğunda ölenlerin sayısı 249'a yükseldi

İtalya'nın Lampedusa Adası açıklarında geçen perşembe günü içindeki 518 kişiyle alabora olan teknede ölenlerin sayısının 249'a yükseldi.

Afrika'dan gelen binlerce kaçağın Avrupa'ya gelişteki ilk durağı olan Lampedusa'nın açıklarında meydana gelen olayın ardından arama kurtarma çalışmalarınnda 13 ceset daha çıkarıldı, böylece ölü sayısı 249'u buldu.

Cesetleri en son çıkarılanlardan 6'sının kadın, 6'sının erkek, birinin de çocuk olduğu bildirildi.

Bu arada, olayla ilgili soruşturmayı yöneten Agrigento Cumhuriyet Başsavcısı Roberto Di Natale, göçmenlerin Lampedusa'ya giden kaçak botlara binebilmek için 1600 ile 2000 dolar arasında ödeme yaptıklarını, bu işi organize edenlerin kazançlarının tahmini 1 milyon doları bulduğunu ifade etti.

Ülkede, göçmenlere yönelik sert tedbirler içeren mevcut yasayı değiştirme tartışmaları ise sürüyor.

Hükümetin 3 Avrupa direktifine dayanarak, mevzuatta değişikliğe gideceği belirtildi.

İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano da, "İtalya şu günlerde, yasal olsun ya da olmasın gerçekten göçmen akınına uğramaktadır. Bu nedenle bugünkü sorunumuz; siyasi ilticaya ilişkin düğümü çözmektir" açıklamasını yaptı.

2013 yılında İtalya'ya kaçak yollarla 30 binden fazla göçmenin giriş yaptığı kayıtlara geçmiş.

Barroso: "Yaşananları gözlerimle görmek istiyorum"

Bu arada İtalyan yetkililerin, "Avrupa bizi mülteci dramıyla baş başa bırakıyor" çıkışının ardından Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, mülteci krizine yönelik incelemeler yapmak üzere Çarşamba günü Lampedusa Adasını ziyaret edeceğini belirtti.

Ülkeye gelişinden önce ANSA'ya açıklamalarda bulunan Barroso, "Yaşananları gözlerimle görmek ve bu durum karşısında beraberce nasıl çözüm üretebileceğimizi anlamak için Lampedusa'ya gideceğim. Oraya sadece İtalya hükümetinin daveti üzerine değil, hem kişisel hem de Avrupa Komisyonu'nun dayanışmasını ifade etmek ve bilhassa uzakta bulunarak, Lampedusa dramını hissedemeyen ülkelerin dikkatini oraya çekmek için gidiyorum" diye konuştu.

Bugün, Lüksemburg'ta gerçekleştirilecek olan Avrupa Komisyonu İçişleri ve Adalet Bakanları Toplantısı'nda Lampedusa'da yaşanan trajedinin ele alınacağını dile getiren Barroso, "Umarım orada, dış sınırlarımız açısından tutarlı bir fikir ortaya konabilir" dedi.

Barroso, "Yaşananlar bir insanlık dramıdır ve birliğe üye diğer devletler de isterse, bu konuda daha fazla şey yapabiliriz" diye sözlerini sürdürdü.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS