Peres'ten İran mesajı

 Peres'ten İran mesajı

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, İran'ın, Avrupa'nın kalbini hatta Amerika'nın doğu kıyılarını bile nükleer başlıkla vurabilecek uzun menzilli füze üretimini durdurması gerektiğini söyledi.

Peres, İsrail Meclisi Knesset'in 19. kış dönemi açılışında yaptığı konuşmada, ülkesinin karşı karşıya olduğuna inandığı tehditler ile fırsatları dile getirdi, İran konusuna değindi.

İran'ın bölgeyi, dünya barışını ve İsrail'i tehdit ettiğini anlatan Peres, "İran, sözleriyle değil yaptıklarıyla değerlendirilmeli. İran Avrupa'nın kalbini hatta Amerika'nın doğu kıyılarına kadar nükleer başlık taşıma kapasitesine sahip uzun menzilli füze üretimini durdurmalı" dedi.

İsrail ve Filistin arasında devam eden barış görüşmelerinin güven eksikliği içinde başladığına dikkati çeken Peres, Meclis ve hükümete, "Barış taviz ister, bu acılı ve zor olabilir. Müzakereler güveni doğurur. Ne körü körüne risk almalıyız ne de şüpheci ve olumsuz düşünerek fırsatları kaçırmalıyız" uyarısında bulundu.

-Netanyahu: "İran'a yönelik yaptırımları gevşetmek tarihi hata olur"-

Başbakan Binyamin Netanyahu da yaptırımlar nedeniyle İran ekonomisinin çökmenin eşiğinde olduğunu söyledi.

"İsrail İran'ın nükleer silah edinmesine izin vermeyecek" diyen Netanyahu, uluslararası topluluğa da "Şimdi yaptırımlar amacına ulaşmadan İran üzerindeki baskıyı azaltmak tarihi bir hata olacaktır" uyarısında bulundu. Netanyahu, aksi durumun Ayetullah Humeyni portresini güçlendireceğini
bildirdi.

Barış süreci için ise Netanyahu, "Filistinlilerin, Yahudi devletinin varlığını tanımaları barış süreci için zorunludur" dedi.

-"Masada yumuşak alternatifler var mı?"-

Knesset'te söz alan İşçi Partisi lideri Shelly Yacimovich ise Başbakan Netanyahu'dan sürdürülen barış görüşmeleri hakkında kendilerini bilgilendirmesini isteyerek, şu soruları yöneltti: "Nihai statü için bir ilerleme var mı, masada yumuşak alternatifler var mı, geçici statü planlarını Meclis'e ne zaman sunacaksınız? Batı Şeria'da yaşayan Yahudi yerleşimciler ile onların kaderini etkileyecek bir anlaşmanın etkileri hakkında yerleşimcilerle bir diyalog yaşıyor musunuz?"

Yacimovich, hükümetten işten çıkarmaları önlemek için duruma müdahale edilmesini de istedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS