İngiltere'de öğretmenler grevde

İngiltere'de öğretmenler grevde

İngiltere'de öğretmenlerin, eğitim sistemindeki değişiklikleri protesto etmek için başlattığı bölgesel grevde bugün 3492 okulda eğitime ara verildi.

Birleşik Krallık'ın en büyük iki eğitim sendikası Ulusal Öğretmenler Birliği (NUT) ve Ulusal Okul Müdürleri ve Kadın Öğretmenler Birliği'nin (NASUWT) üyeleri, mesai ücreti, emekli maaşı ve iş yükü tartışmalarının ardından bugün başkent Londra, Cumbria ile güneydoğu, kuzeydoğu ve güneybatı İngiltere'de bölgesel greve gitti. Bir günlük grev nedeniyle ülkede yaklaşık 3492 okul eğitim veremedi.

Ülke genelindeki bölgesel grevi değerlendiren Başbakan David Cameron, "aileler için uygunsuz" ve "çocuklar için iyi değil" yorumunda bulunmuştu.

Londra polisi, başkentte olaysız geçen eyleme bugün ortalama 10 bin eğitim görevlisinin katıldığını belirtti.

Londra'nın merkezinde yürüyüş düzenleyen eğitimciler, buluşma noktaları olan İçişleri Bakanlığının karşısında bulunan Emmanuel Centre kilisesine varmadan önce, Eğitim Bakanlığının önünden geçti.

Öğretmenlerin tepki gösterdiği önerileri sunan Eğitim Bakanı Michael Gove'un fotoğrafının üzerinde olduğu, "Gove çık. Eğitimi kurtarmak için grev" ifadelerinin yer aldığı dövizler taşıyan eğitimciler, ıslık çalarak bakanlığı protesto etti.

Eğitimciler, artan iş yükü, bu dönem uygulamaya girecek performans orantılı maaş artışı ve emekli maaşlarında yapılan değişikliklere uzun süredir tepki gösteriyor. NUT Genel Sekreteri Christine Blower, grev dolayısıyla ailelerin ve öğrencilerin yaşadığı rahatsızlıktan sendikanın tabii ki de hoşlanmadığını ancak öğretmenlerin endişelerini dile getirmek için "başka seçenekleri olmadığını" belirtti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS