Fransa'da liselilerin eylemleri sürüyor

Fransa'da liselilerin eylemleri sürüyor

Fransa'da lise öğrencilerinin Kosovalı ve Ermeni iki öğrencinin sınırdışı edilmesini protesto etmek için başlattıkları eylemler sürüyor.

Başkentteki en az 50 lisede öğrenciler, okulların önüne barikat kurarak derslere girilmesini engelledi. Paris'te binlerce lise öğrencisi bugün yine dersleri boykot edekek, Bastille ve Nation meydanlarında toplandı.

Talebelerin taşıdıkları pankartlarda, özellikle İçişleri Bakanı Manuel Valls'ı hedef aldıkları gözlendi. Öğrenciler, "Sayın Bakan sana 20 üzerinden 0 veriyoruz, kopya çekiyorsun, ikmale kaldın" yazılı dövizlerle tepkilerini dile getirdi. 

Radikal sol parti lideri Jean-Luc Melenchon ise protesto gösterisine katılarak, lise öğrencilerine destek vereceğini açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı, sınırdışı edilme işlemleriyle ilgili idari soruşturma başlatıldığını belirterek, lise öğrencilerinin okullarına dönmeleri çağrısı yaptı.

Öğrenciler, Kosova kökenli Leonarda Dibrani ve Ermeni kökenli Khatchik Kaçaryan isimli öğrencilerin Fransa'ya geri dönmeleri için gerekli iznin verilmesini talep ediyor.

Fransa'daki lise dernekleri, bu hafta sonu başlayacak iki haftalık tatile rağmen, eylemlerini sürdüreceklerini açıkladı. Bazı bakanlar, önceki gün yaptıkları açıklmalarda Kosovalı gencin sınırdışı edilmesini eleştirirken, İçişleri Bakanı Manuel Valls, konuyla ilgili idari soruşturma başlatma kararı almıştı.

Fransa'da lise öğrencileri, emeklilik reformu aleyhinde 3 yıl boyunca düzenlenen gösterilere yoğun destek vererek, seslerini duyurmuştu.

Kosovalı öğrenciye sürpriz destek

Fransa'da Cumhurbaşkanı François Hollande'ın hayat 
arkadaşı Valerie Trierweiler, sınırdışı edilen Kosovalı Leonarda Dibrani'ye sahip çıktı.


Cumhurbaşkanı Francois Hollande, ülke gündeminin ilk sırasına oturan ve liselilerin adeta sokağa dökülmesine yol açan gelişmeyle ilgili sessizliğini korurken first lady Trierweiler, "Bazı sınırları geçmemek gerekiyor. Okul da onlardan birisi" ifadesini kullandı.

Angers kentinde konu ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Trierweiler, "okullar uyum sağlama yeri, dışlanma yeri değil, Bu okul talebesi, babasının yaptıklarından sorumlu tutulamaz" diyerek genç kızın sınır dışı edilmesine tepki gösterdi.

Fransa'da lise öğrencileri, Kosovalı ve Ermeni iki öğrencinin sınırdışı edilmesini protesto için 2 gündür ülke genelinde protesto eylemleri yapıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS