Berlusconi'ye yeni dava

Berlusconi'ye yeni dava

İtalya'nın eski Başbakanı Berlusconi hakkında, 2006 yılında göreve gelen merkez sol hükümeti düşürmek için rüşvet verdiği suçlamasıyla dava açıldı.

İtalya'nın başı yargıyla dertten kurtulamayan eski Başbakanı Silvio Berlusconi hakkında, 2006 yılında göreve gelen Romano Prodi liderliğindeki merkez sol hükümeti düşürmek için sol tandanslı bir senatöre rüşvet verdiği suçlamasıyla dava açıldı.

İtalya'da 2006 yılının Nisan ayında yapılan seçimleri o dönemki merkez solun lideri ve rakibi Romano Prodi'ye çok az oy farkla kaybeden Berlusconi, Prodi hükümetini düşürmek için sol tandanslı senatör Sergio De Gregorio'nun kendi safhına geçmesi için 3 milyon avro rüşvet vermekle suçlandı.

Söz konusu rüşveti, Berlusconi'yi ve De Gregorio'yu iyi tanıyan bir dönemin Avanti gazetesinin genel yayın yönetmenliğini de yapan Walter Lavitola'nın taşıdığı ve Lavitola'ya da dava açıldığı belirtildi.

Üç milyon avroluk rüşveti aldığını kabul eden eski senatörün parti değiştirmesini takip eden süre zarfında Prodi hükümeti daha fazla dayanamayarak istifasını vermiş ardından 2008 yılında gidilen erken seçimi Berlusconi ve lideri olduğu merkez sağ kazanmıştı. Parayı aldığını itiraf eden eski senatör De Gregorio ise mahkeme ile adli anlaşma yoluna gitmiş ve daha önce 1 yıl 8 ay hapis cezası almıştı.

Berlusconi'nin bu davadan yargılanmasına Napoli 5 numaralı ceza mahkemesinde 11 Şubat 2014 tarihinde başlanacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS