BM: "Hasan Ruhani beklentiyi artırdı"

BM: "Hasan Ruhani beklentiyi artırdı"

Birleşmiş Milletler'in (BM), İran'a ilişkin insan hakları raporunda, son 10 yılda ihlallerin arttığı ülkede Hasan Ruhani'nin Cumhurbaşkanı olmasıyla, değişim yönünde beklentinin arttığı ifade edildi.

BM Özel Raportörü Ahmed Şahid tarafından hazırlanan raporda, son 10 yılda İran'da hapishaneye atılan gazeteci sayısının arttığı hatırlatılarak, ocak ayından bu yana 23 gazetecinin cezaevine gönderildiği belirtildi. İran'da şu an 40 gazeteci ve 29 bloggerın ulusal güvenlik ve devlete karşı propaganda yapmak suçlarından dolayı hapishanede bulunduğunu kaydedilen raporda, son dönemlerde bir grup siyasi tutuklunun serbest bırakılmasınının olumlu sinyaller olduğu vurgulandı.

Konuşma özgürlüğü önündeki diğer kısıtlamalar çerçevesinde yaklaşık 5 milyon internet sitesinin bloke edildiği vurgulanan raporda, her ay yaklaşık bin 500 sitenin kapıtıldığı, bunlar arasında haber, müzik, kadın hakları ile azınlık gruplarına ait sitelerin de bulunduğu belirtildi.

Hasan Ruhani'nin yönetime gelmesinden bu yana yapılan birçok icraatın değişim yönünde beklentileri yükselttiğinin altı çizilen raporda, akademik özgürlük önündeki kısıtlamaların kaldırılmasınının, sosyal medyaya ulaşımının artmasınının ve polisin kadınlara yönelik İslami geleneklere uygun kıyafet uygulamasıyla ilgili sert önlemlerde bulunmaması yönündeki çağrıların olumlu olduğu bildirildi.

Ülkedeki azınlık gruplarının durumuna da dikkati çekilen raporda, istihdam ve eğitimde ayrımcılığa maruz kalan azınlıkların sık sık keyfi olarak tutuklandığı ve işkenceye maruz kaldığı savunuldu.

Raporda, ülkede 2011'den bu yana uyuşturucu kaçakçılığı suçlamasıyla 786 kişinin idam edildiği kaydedildi. Raporla ilgili İran tarafından yazılı açıklamada Şahid'in raporunun önyargılı bir yaklaşımla hazırlandığını belirtildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS