Barzani yönetiminden Müslim açıklaması

Barzani yönetiminden Müslim açıklaması

PYD Eş Başkanı Salih Müslim'i Kuzey Irak'a sokmayan Barzani yönetiminden, "Avrupa ülkelerine gitmek istiyorsa Kürdistan'a ihtiyacı yok. Ankara, Tahran, Bağdat ve Şam üzerinden gidebilir" açıklaması yapıldı.

Suriye'deki Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanı Salih Müslim'in Peşhabur Sınır Kapısı'ndan Irak'ın Kürt bölgesine alınmamasıyla başlayan kriz devam ediyor.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanlık Genel İlişkiler Sorumlusu Dr. Hamid Derbendi, yaptığı açıklamada siyasi çalışmaları için Avrupa'ya gitmek isteyen Müslim'in Erbil dışında başka alternatifleri olduğunu belirterek, "Müslim, Avrupa ülkelerine gitmek istiyorsa Kürdistan'a ihtiyacı yok. Ankara, Tahran, Bağdat ve Şam üzerinden de gidebilir" dedi.

Salih Müslim ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, Derbendi'nin sözlerini değerlendirdi. Müslim, "Derbendi, bize yol gösteriyor. 'Ya rejimle uzlaşın ya da gelip bizim buyruğumuza girin' demek istiyorlar. Bu manaya geliyor bu açıklamalar" diye konuştu.

Halen Suriye'nin Derik ilçesinde bekleyişini sürdürdüğünü anlatan Müslim, Kürdistan Demokrat Partisi'nin (KDP), Suriyeli Kürtler üzerinde etkinliğini artırmak için kendisini engellediğini savunarak, şunları söyledi:

"Rojava'da, Azadi Partisi'ni ve Suriye'deki uzantıları El Parti'yi destekliyorlar. Onların öne çıkmasını istiyorlar. Rojava'daki Kürtleri, kendi boyunduruklarına sokmak amacındalar. Ancak biz biliyoruz ki Kürt halkı bizim yanımızdadır. Bu, bir oyundur. Kalkıp da bunların yüzünden kendimizi rejimin ya da başkasının kucağına atacak değiliz. Bizim onurumuz var, başka yollarımız var, elimiz, kolumuz bağlı değildir. KDP, bunu yaptı diye teslim olacak değiliz. Biz onurlu insanlarız, böyle şeyleri kabul etmeyiz."

Suriye'de iç savaşın başlamasından sonra zaman zaman Erbil'e gelerek siyasi çalışmalarını yürüttüğünü anlatan Müslim, 2012 yılının ikinci yarısından itibaren Erbil'de sürekli olarak bulunmaya başladığını ifade ederek, "Bir buçuk yıldır Erbil'deydim. Daha önce hep Rojava'daydım" sözlerini kullandı.

KDP'nin hükümet ortağı Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Politbüro Üyesi ve Sözcüsü Azad Cundiyani'nin "Olaydan bizim haberimiz yok" şeklindeki sözlerini hatırlatan Müslim, "KYB Sözcüsü, 'Müslim'in alınmamasından bizim haberimiz yok' diyorsa o zaman anlaşılıyor ki bu başlı başına KDP tarafından alınmış bir karardır" dedi.

KYB Sözcüsü Azad Cundiyani, Gali Kürdistan TV'ye yaptığı açıklamada, "Sınır kapımız, Salih Müslim dahil bütün Rojava halkına açık olmalı. Müslim'i kim Kürdistan'a almadığı konusunda tam olarak bilgi sahibi değiliz. Çok yanlış bir tutumdur, bize kalsa hemen hallederiz. Oradaki siyasi direnişe destek için sınır kapısının açık olması gerekir. Suriyeliler, dış dünya ile ilişkileri için Kürdistan bölgesini kullanabilmelidir. Eğer bir sorun varsa hükümet hemen çözmelidir" değerlendirmesinde bulundu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS