BM'den ABD'ye İHA uyarısı

BM'den ABD'ye İHA uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM) insan hakları ihlallerini araştıran özel raportörler ABD'ye, İHA'larla yaptığı operasyonlar hakkında, şeffaflık göstermesi gerektiği çağrısında bulundu.

ABD'nin ülke dışında terörle mücadele adı altında savaş teknolojisi olarak kullandığı İHA'lara karşı eleştiriler artarken, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun tarafından atanan ve insan hakları ihlallerini araştırmak üzere bağımsız olarak görev yapan, insan hakları ve terörle mücadele konusunda BM Özel Raportörü Ben Emmerson ve BM Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Christof Heyns, BM Genel Kurulu'na bağlı komiteye İHA'larla ilgili raporlarını sundu.


Emmerson ve Heyns, raporlarında, İHA'ların ölümcül olduğunu belirtirerek, bir çok olayda sivil kayıpları azalttığı ifadesine yer verirken, ABD'den bu konuda daha fazla şeffaflık göstermesi çağrısında bulundu. BM Genel Kurulu'nun komite toplantısında İHA'larla ilgili bir konuşma yapan Pakistan'ın BM Daimi Temsilcisi Mesud Han, "Pakistan'ın toprak bütünlüğü ve egemenliğini ihlal ettiği" gerekçesiyle ülkesinin İHA'lara karşı çıktığını dile getirdi. Han, "silahsız masum sivilleri öldürmek, uluslararası hukukun açık bir ihlali" olduğunu ifade etti.

BM'de gazetecilere raporlarıyla ilgili açıklamalarda bulunan özel raportörlerden Emerson ise diğer devletlerin benzer şekilde bu teknolojiyi kullanmaya başlayabileceklerinin farkında olduklarını dile getirerek, bunun barış ve güvenliği tehlikeye sokacak bir durumla karşı karşıya kaldıklarını
gösterdiğini ifade etti.

Pakistan'ın rakamlarına göre, 2004 yılından beri 2 bin 200 kişinin İHA'lar yoluyla öldüğünü belirten Emmerson, bunlardan en az 400'ünün sivil olduğunu ifade etti. Emmerson, CIA'nın terörle mücadele adıyla bu saldırıları gerçekleştirmesinin, "şeffaflık konusunda neredeyse aşılamaz bir engel" yarattığını kaydetti.

Emmerson, raporunda, Afganistan'daki İHA operasyonlarının ABD ve İngiltere tarafından gerçekleştirildiğini ve diğer silahlardan daha az sivil kayıplara sebebiyet verdiğini belirtirken, Yemen'le ilgili olarak ise 2009 yılındaki füze saldırısında 40 sivilin öldürüldüğü olay dışında, ABD'nin büyük ölçüde sivil kayıpların önlenmesi konusunda başarılı olduğunu ifade etti.

Emmerson, İHA'ların uluslararası insani hukuka tamamen uygun kullanıldığında, silahlı çatışmalarda sivil kayıp riskini azaltabileceğini belirtti.

Heyns ise BM'deki konuşmasında, İHA'ların yasadışı bir silah olmadığını belirtirken, ana odaklanılması gereken konunun, "yasal parametler" olması gerektiğini ifade etti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS