İran Kürtleri de "çözüm" istiyor

İran Kürtleri de "çözüm" istiyor

İran Kürdistan Demokrat Partisi Genel Sekreteri Mustafa Hicri, Türkiye'deki çözüm sürecinin bir benzerinin İran'da başlatılmasını istediklerini söyledi.

Hicri, siyasi çalışmalarını yürüttüğü Irak'ın Erbil kentinde yaptığı açıklamada, Kürtler olarak İran ile diyaloğa hazır olduklarını belirtti.

İran'ın sürgündeki Kürtleri olarak Kürdistan Demokrat Partisi çatısı altında 67 yıldır siyasi mücadelelerine devam ettiklerini anlatan Hicri, "İran'la diyalog çabalarımız her zaman oldu ama Tahran, uzattığımız eli reddetti. İran, şimdi Kürtlerin asgari hak taleplerine bile cevap vermiyor. Biz bütün bunlara rağmen uluslararası camianın aracı olması durumunda Kürtlerin haklarını tanıması şartıyla İran'la diyaloğa hazırız. Türkiye'deki çözüm sürecinin bir benzerinin İran'da başlatılmasını istiyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin, Kürtler'in haklarını ilişkin bir projesi olmadığını ifade eden Hicri, "İran'ın çabası uranyum konusunda Batı ile anlaşmak ve ülkenin ekonomik alt yapısını düzeltmektir. Ruhani'nin ülkesinde yaşamı iyileştirecek bir program yok. Geçtiğimiz üç ayda Ruhani'nin yönetiminde onlarca kişi asılarak idam edildi" görüşünü savundu.

Hicri, İran'ın ülkede yaşayan Kürtlere bakışının hep güvenlik eksenli olduğunu ileri sürerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bir vatandaş, özgürlük ve hak iddiasında bulundu mu hemen yabancı ajanlığı ve rejim karşıtlığıyla suçlanıyor. Bu yüzden yüzlerce mücadele kahramanı asıldı. Binlercesi hala zindanlarda. Bu nedenle İran'daki Kürt gençleri, fırsat bulur bulmaz Irak'a veya batı ülkelerine kaçıyor."

İran'ın Erbil Başkonsolosu Hüseyin Üzeyimi ise, "Bütün İran halkları, İranlı olmakla iftihar eder. Fars, Arap, Kürt veya Azeri diye bir şey yok" dedi.

Kürtlerin anadilde eğitim ve siyasi çalışmalarının serbest olması talepleri hakkında Üzeyimi, "Kürtler mevcut durumdan razı ve biz de milliyetçiliği kabul etmiyoruz" diye konuştu.

Üzeyimi, İran karşıtı Kürt partilerinin kendileri için önem taşımadığını ifade ederek, "Onlar arkeolojik çalışmalara konu olabilirler, çünkü hayali müzelerde yaşıyorlar. İran İslam Cumhuriyeti her geçen gün ilerleme katediyor" ifadelerini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS