İsviçre'den "küresel casusluk" açıklaması

İsviçre'den "küresel casusluk" açıklaması

ABD istihbaratının, BM Cenevre Ofisinde elektronik izleme istasyonu kurduğu iddiaları üzerine İsviçre Konfederasyonu Başkanı, "Her hangi bir ilişkimiz yok" açıklamasında bulundu.

ABD'nin küresel casusluk faaliyetlerine İsviçre'nin yardımcı olduğuna ilişkin belgelerin uluslararası basında yer alması tartışmalara neden oldu.

İsviçre Konfederasyonu Başkanı Ueli Maurer, başkent Bern'de yapılan Federal Konsey toplantısı sonrasında gazetecilerin ABD'nin casusluk faaliyetlerine İsviçre'nin katkıları ile ilgili sorularını yanıtladı.

Maurer, İsviçre'nin kendi vatandaşları hakkında casusluk faaliyeti yürütmediğini söyledi. Maurer, "NSA ile herhangi bir ilişkimiz yok ve veri alışverişi yapmıyoruz" dedi. İsviçre'nin geçmişte casusluk faaliyetlerine maruz kaldığını ifade eden Maurer, bunun gelecekte de devam edeceğini kaydetti. Maurer, İsviçre istihbarat servisinin ülkede gittikçe artan oranda istihbarat faaliyeti tespit ettiğini de bildirdi.

Haziran ayında ABD'nin İsviçre'deki faaliyetleri ile ilgili bu ülkeden bilgi istediklerini de anımsatan Maurer, ABD'deki büyükelçilerini çekme konusunda ise henüz herhangi bir karar almadıklarını söyledi. Maurer, ABD gizli servisi ile işbirliğini sadece terörist faaliyetler konusunda yaptıklarını da kaydetti.

Bu hafta Alman Der Spiegel dergisinde çıkan bir haberde eski NSA çalışanı Edward Snowden'dan elde edilen 2010 yılına ait bir belgeye dayanılarak, ABD'nin BM Cenevre Ofisi nezdindeki Büyükelçiliği'nin üst katında NSA ve CIA ortak elektronik izleme istasyonu kurulduğu iddia edilmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS