Maliki tüm ülkeleri yardıma çağırdı

Maliki tüm ülkeleri yardıma çağırdı

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, ülkesinde artan terör olaylarıyla mücadele etmek için uluslararası toplumun desteğini istedi.

ABD'nin başkenti Washington'da resmi temaslarda bulunan Maliki, ABD Barış Enstitüsü'nde "Irak'ın Dönüşümü" başlıklı panelde konuştu.

Maliki, Irak'ta hayatın yeniden canlanmaya başladığını belirterek, ekonomide belirli bir hareketlilik gözlendiğini kaydetti.

Petrol ihracatlarının ve gelirlerinin arttığını ifade eden Maliki, bu olumlu gelişmelere rağmen güvenlik noktasında birçok sıkıntıyla karşı karşıya olduklarını vurguladı.

El-Kaide'nin ülkede şiddet olaylarında yeniden etkin şekilde rol oynadığını aktaran Maliki, terör örgütünün ayrım gözetmeden ülkedeki tüm grupları hedef aldığını söyledi.

Maliki, "Ülkede içeride bulunan teröristler olduğu gibi ülke dışından da gelenler var. Teröristler herhangi bir ayrımda bulunmuyor. Sünniler öldürüldüğü gibi Şiiler de hedef alınıyor. Bunları gerçekleştiren El Kaide terör örgütüdür. Allah'ın izniyle ülkemizin birlikteliğini koruyacağız" dedi.

Terörle mücadele ederken ülkenin politik, ekonomik ve sosyal yapısının da gelişmesi için çabaladıklarını ifade eden Maliki, "Terör olayları toplumumuzun tüm yönleriyle gelişmesine engel oluyor" diye konuştu.

Şiddet olaylarına karşı mücadelelerini sürdüreceklerini belirten Maliki, sözlerini şöyle sürdürdü: "Terörle mücadele sadece ordu yoluyla yapılmıyor. Şüphesiz ordunuzla, askerinizle, silahlarınızla, tüm ekipmanlarınızla savaşmak zorundasınız. Ancak bunlar yeterli değil. Sosyal yapının da güçlendirilmesine ihtiyaç var. Bu problemlere çözüm bulmak için çalışıyoruz. Kendi çabalarımızla ve ABD'li dostlarımızla teröristleri yenilgiye uğratacağız."

"Tüm ülkeleri yardıma çağırıyoruz"

Uluslararası toplumun da terör olaylarından sorumlu olduğunu ifade eden Maliki, şunları kaydetti: "Teröristlerle mücadele etmede istihbarat bilgilerine de ihtiyacımız var. Uluslararası toplumdan bu noktada yardım istemek bizim hakkımızdır. Çünkü uluslararası toplum da bu terör olaylarından sorumludur, terör tek dinli veya tek dilli bir şey değil. Dünyada terörden acı çeken, bu konuda deneyimi olan tüm ülkeleri yardıma çağırıyoruz."

Konuşmasının ardından soruları yanıtlayan Maliki, Suriye ile aralarında işbirliğinin bulunup bulunmadığının sorulması üzerine, "Hayır, iki ülke arasında bir işbirliği yok. Biz ne rejimi ne de muhalif grupları destekliyoruz. Tüm istediğimiz Suriye halkı için en iyi olandır. İki devlet
arasında herhangi bir ikili ilişki söz konusu değildir" yanıtı verdi.

Maliki, "Gelecek dönem seçimlere girecek misiniz?" sorusuna ise "Bu soru bana her gün soruluyor. Bu benim bileceğim bir şey değil. Buna Irak halkı karar verecek. Eğer onlar bir değişim istiyorlarsa onların kararı olacak" cevabını verdi.

Maliki, ABD Savunma Bakanı Hagel ile görüştü

Bu arada Nuri el Maliki, ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel ile görüştü.

Maliki'nin heyetiyle katıldığı görüşmede, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Martin Dempsey de yer aldı.

Pentagon Sözcüsü George Little, yaptığı açıklamada, bir saat süren görüşmede Hagel ve Maliki'nin, ABD ile Irak arasında savunma ve güvenlik alanındaki ilişkilere olan bağlılıklarını yinelediğini belirtti.

Little'in açıklamasına göre, Hagel ve Maliki görüşmede, Irak'taki siyasi ve güvenlik alanındaki durumu konuştu, bölgesel işbirliği faaliyetlerini gözden geçirdi ve bölgedeki zorluklar ışığında ABD-Irak stratejik işbirliğinin güçlendirilmesinin yollarını değerlendirdi.

Sözcü Little, Hagel'in görüşmede Irak'ın bölgesel istikrarın korunması yolunda sahip olduğu önemli role vurgu yaptığını, Irak Başbakanı Maliki'nin de Hagel ve Orgeneral Dempsey'ye, ABD askerlerinin 2003-2011 yıllarında Irak'taki fedakarlıklarından dolayı teşekkür ettiğini bildirdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS