Kosova yerel seçimler için sandık başına gitti

Kosova yerel seçimler için sandık başına gitti

Kosova'da yapılan yerel seçimlerde, oy kullanma işlemi tamamlandı.

Kosova Merkezi Seçim Komisyonu (CIK) tarafından yapılan açıklamada, saat 19.00 itibarıyla seçim sandıklarının kapatıldığı bildirildi.

CIK'ın verdiği bilgilerde, saat 15.00'e kadar seçmenlerin yüzde 31,9'unun oy kullandığı, belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği için 7 bin 964 adayın yarıştığı belirtildi.

Seçimlere, ülkedeki Türkleri temsil eden Kosova Türk Adalet Partisi, Kosova Türk Birliği ve Kosova Demokratik Türk Partisi de katıldı. Üç partinin ortak adayı bulunmuyor.

Sırbistan'dan ayrılarak, 17 Şubat 2008'de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova'nın kuzeyinde, yoğun olarak Sırp nüfusunun yaşadığı belediyelerde de yerel seçimlerin bu yıl ilk kez Kosova kanunlarına göre yapılıyor olması nedeniyle seçimler ayrı bir önem kazandı.

Oy kullanma oranı yüzde 45.79 oldu

Bu arada, Kosova Merkezi Seçim Komsiyonu Başkanı Valdete Daka, yerel seçimlerde oy kullanma oranının yüzde 45,79 olduğunu açıkladı.

Priştine'de basın toplantısı yapan Daka, seçimlere ilişkin bilgilerde, Kosova'nın kuzeyindeki Mitrovitsa'da saat 15.00'e kadar toplanan verilerin kullanıldığını, bunun sebebinin de maskeli kişiler tarafından bir seçim merkezinin basılması ve oy kullanma işleminin durdurulması olduğunu ifade etti.

Daka, "Kosova'da görev yapan AGİT misyonunun daha önce bazı medya kuruluşlarında yer alan ve Mitrovitsa'daki seçimin iptal edilmesini talep ettiği" iddiasının doğru olmadığını kaydetti.

Daka, Kosova kuzeyindeki belediyelerde toplanan seçim malzemelerinin, Priştine'ye polis tarafından getirileceğini söyledi.

Oy kullanma oranlarının Kosova güneyinde bulunan ve ağırlıklı olarak Sırp nüfusun yaşadığı belediyelerde en yüksek olduğunu ifade eden Daka, yine Sırp nüfusun yaşadığı ülkenin kuzeyindeki belediyelerde bu oranların en düşük olduğunu anlattı.

En yüksek oy kullanma oranın vatandaşlarının yüzde 64,2 seçmenin oy kullandığı Parteş Belediyesi'nde gerçekleştiğini bildiren Daka, en düşük oy kullanma oranının Mitrovitsa kentinin kuzey kısmında kaydedildiği ve burada yüzde 7 oranındaki seçmenlerin oy kullandığını kaydetti.

Daka, başkent Priştine'de yüzde 53, Prizren kentindeyse yüzde 36 oranındaki seçmenin sandık başına gittiğini belirtti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS