Barzani PYD için ağır konuştu

Barzani PYD için ağır konuştu

Mesud Barzani, "PYD, Rojava'da devrim yaptığını iddia ediyor. Kime karşı kazanılmış bir devrim bu?" dedi.

Barzani, yaptığı yazılı açıklamada son zamanlarda gerginlik yaşadığı PYD'yi oyun bozanlık yapmakla suçladı.

"PYD'nin izlediği politikalarla ilgili birçok eleştirimizin olduğu doğrudur ancak Kürt halkının geneline hitap etmeleri arzumuzdur" diyen Barzani, "PYD'nin kendi başına hareket etmesi ne onlara ne de Kürt halkına yarar. Bu yüzden gerçeklerin açık olmasından ve Kürdistan halkının bunlardan haberdar olmasından yanayız. Kaygımız Rojava'daki (Suriye'nin kuzeyi) kardeşlerimizin geleceğine dair çözüm bulmak ve mevcut durumun kötüleşmesini engellemektir" şeklinde konuştu.

Barzani, Suriye'deki Kürtlerin birlikte hareket etmesi için 11 Temmuz 2012'de Erbil anlaşması çerçevesinde Kürt Yüksek Konseyi kurulduğunu hatırlatarak, şöyle devam etti: "Ancak üzüntüyle belirtmeliyim ki PYD, o anlaşmaya bağlı kalmadı, bütün tarafları dağıttı. Silah zoru ve rejimle yaptığı gizli anlaşmalarla emrivaki yaparak kendisini askeri güç ilan etti."

Daha önce Suriyeli Kürtlerin 28 Kasım 2011'deki ilk toplantısına katıldığını belirten Barzani, bu toplantıda bütün taraflara "Siz bizim kardeşimizsiniz, sizinle birlik olmak için her zaman iş birliğine hazırız. Rejime, muhalefete veya başka herhangi bir tarafa karşı verdiğiniz kararların arkasındayız" dediğini aktardı.

Suriye ile Irak arasındaki Peşhabur Sınır Kapısı'nın kapatıldığı şeklindeki iddiaların gerçekçi olmadığını belirten Barzani, kapının insani yardımlara ve geçişlere her zaman açık tutulduğunu kaydetti.

"Öldürmeye başladı"

Barzani, yaptığı yazılı açıklamada, "PYD'nin, rejimle iş birliği yapması, Rojava'daki halkımızın geleceği için tehlikeli bir oyundur. PYD, bölgeyi kontrolü altına almakla kalmadı, diğer partilerin üyelerini de tutuklamaya ve öldürmeye başladı" diye konuştu.

Suriye'deki Kürtlerin geleceğinden kaygılı olduğunu ifade eden Barzani, "Korkum, Kürtlerin eline geçmiş olan altın fırsatın kaçırılmasıdır. Çünkü rejim, Kürtlerin haklarını kabul edecek değildir. PYD'nin, rejimle işbirliği yapması nedeniyle muhalefet de Kürtleri rejimle bir sayıyor. Bu, gelecekte ciddi sorunlara neden olacak" değerlendirmesinde bulundu.

"Diğer Kürtleri yok saymaktır"

Savaşın başında Suriye'de, Kürtlerin çatışmaya girmemesi kararının alındığını hatırlatan Barzani, şöyle devam etti: "Fakat PYD, Kürtleri, Kürtlere ait olmayan, Kürtlerin kazançlı
çıkmayacağı bir savaşa soktu. Bu savaş, on binlerce Suriyeli Kürdün göç etmesine neden oldu. PYD'liler, ulusal tutum birliğine karşı durup, Kürdistan bayrağını Rojava'da yasakladılar. Bugünlerde PYD, bölgede tek taraflı yönetim ilan etti. Bu açık bir tekçiliktir, diğer Kürt partilerini yok saymaktır."

Barzani, PYD'ye Erbil Anlaşması'na bağlı olma çağrısı yaparak, şunları kaydetti: "Ümit ediyorum ki değişim, gelecekte Kürt halkının çıkarına olur. PYD'ye tavsiyemiz; diğer taraflarla bir olması ve Erbil Anlaşmasına uymasıdır. Bu, en iyi yoldur. Biz de bütün gücümüzle tarafların üzerinde anlaştığı bir süreci destekleriz. Biz haklarımıza kavuşmak istiyoruz ve Kürt halkının bunda karar sahibi olmasından yanayız. Eğer PYD, sadece kendisini ön plana çıkartıp, kardeşlerini arka plana iterse, tek başına muhtemel tehditlerle baş edemez. Bölgedeki Kürtlerin kaderi, ciddi tehditlerle karşı karşıya kalır. Tüm taraflar,
Erbil Anlaşması'na riayet etmezse Kürt Yüksek Konseyi'nin de bir anlamı kalmaz vePYD, tarihi fırsatın kaçırılmasının sorumlusu olur."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS