Greenpeace tutuklularından 3'ü serbest bırakıldı

Greenpeace tutuklularından 3'ü serbest bırakıldı

Greenpeace tutuklularından 3'ü serbest bırakıldı

Rus Gazprom şirketinin Kuzey Buz Denizi'ndeki petrol aramalarını protesto ederken tutuklanan 30 Greenpeace üyesinden 3'ü kefaletle serbest bırakıldı.

Greenpeace, Twitter sayfasından yaptığı açıklamada içlerinde Türk kızı Gizem'in de bulunulduğu Arctic Sunrise olayında Rusya tarafından tutuklanan Greenpeace aktivistlerinden olan Ekaterina Zaspa, Denis Sinyakov ve Andrey Allakhverdov'un kefaletle serbest bırakıldıklarını açıkladı.

Günün ilk gelişmesi olan Ekaterina Zaspa'nın serbest bırakılmasını, "Sankt Petersburg Kaliningrad Mahkemesi,  Doktor Ekaterina Zaspa'nın kefaletle serbest bırakılmasına karar verdi" şeklinde duyuran Greenpeace, ilerleyen saatlerde ise yine twitter hesabından Denis Sinyakov ve sonrasında Andrei Allakhverdova'nın da kefaletle serbest bırakıldığını yazdı.

Doktor Ekaterina Zaspa'nın duruşması sabah saat 11.00'da başlayıp, 17.30 'da sona erdi.

Greenpeace'in avukatı Mihail Kreydlin, Rus haber ajansı Ria Novosti'ye yaptığı açıklamada, Zaspa'nın kefaletle serbest bırakıldığını açıkladı.

Basın sekreteri Khalimat Tekeeva ise Ria Novosti'ye yaptığı açıklamada, kefalet ücretlerini hemen yatırmaya hazır olduklarını belirterek, "Kefaleti hemen şimdi getirebiliriz, bize sadece parayı nereye yatıracağımız hesap bilgisi lazım. Onu alıp en kısa sürede üçünün de kefaletle serbest bırakılmasını sağlayacağız" dedi.

Hatırlanacağı üzere 18 Eylül'de Greenpeace aktivistleri, Rus Gazprom şirketinin Kuzey Buz Denizi'ndeki petrol aramalarına karşı protesto düzenlemişlerdi.

Bunun üzerine Rusya Sahil Güvenliği gemideki 30 eylemciyi gözaltına almıştı. İlk olarak korsancılık ile suçlanan eylemciler  daha sonra suçları holiganlığa dönüştürülmüştü.