İspanya'da öğrenciler yine greve gitti

İspanya'da öğrenciler yine greve gitti

İspanya'da sağ görüşlü hükümetin çıkarmak istediği eğitim reform paketini ve eğitim sektöründe yapılan kesintileri protesto etmek için öğrenciler bir kez daha greve gitti.

Öğrenciler Sendikası, derslere katılmayıp grev yapan öğrencilerin oranını orta öğretimde yüzde 80, yüksek öğretimde yüzde 50 olarak verdi.

Grev dolayısıyla İspanya genelinde gösteriler yapılırken, Madrid'deki öğrenciler önce
eğitim reformunun görüşüldüğü Senato, daha sonra da Eğitim Bakanlığı önünde gösteri yaptı.

"Francocu reforma hayır", "Eğitmek mi terbiye etmek mi? Mesele bu?", "Kesintilere hayır", "Paralı eğitim vatandaşları bölüyor", "Eğitim sistemini 1940'lı yıllara döndürmek istiyorlar" yazılı pankartlar taşıyan öğrenciler, Eğitim Bakanı Jose İgnacio Wert'in istifasını istedi.

Gösteriye katılan ve AA muhabirinin sorularını yanıtlayan bir öğrenci, "Öğretmenin az, öğrencinin çok olduğu sınıflarda eğitim görüyoruz. Ülkede zaten ekonomik kriz nedeniyle iş yok, bir de eğitimide kesinti yapıyorlar. Geleceğimi çok kötü görüyorum" dedi. Diğer bir öğrenci de duygularını, "Kesintilerden ben de etkilendim, bursumu kestiler. Çok karanlık bir geleceğim olduğunu, üniversiteye gitmemin çok zor olacağını düşünüyorum" şeklinde ifade etti.

Eğitim reformu görüşülüyor

Bu arada geçen ay mecliste kabul edilen eğitim reformunun Senato'da görüşülmesine başlandı.

Sadece iktidardaki Halk Partisi'nin oyuyla Senato'dan da geçmesi beklenen eğitim reformu paketi, son kez mecliste görüşülüp onay aldıktan sonra gelecek eğitim yılından itibaren yürürlüğe girecek.

Eğitim reformu paketinin en tartışılan başlıkları olarak, İspanyolca'nın, ülkedeki okullarda öncelikli olarak esas alınması, Katalonya, Bask, Galisya gibi çift dilde eğitimin olduğu bölgelerde İspanyolca'nın üstünlüğünün daha belirginleşmesi, ülke genelinde eğitimin kontrol ve karar mekanizmasında özerk yönetimlerin elindeki hakların kısıtlanması ve merkezleştirilerek Eğitim Bakanlığına devredilmesi, Kkatolik dini ders saatlerinin artırılıp, not ortalamasına katılması gibi konular öne çıkıyor.

Eğitim Bakanı Wert ise yeni yasaya eleştirenleri, "vatanseverlikten yoksun olmakla" suçladı.
24 Ekim'den sonra ikinci kez greve giden öğrenciler, yıl sonundan önce yeni bir grev yapacaklarını açıkladı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS