FT'den dikkat çekici Ortadoğu analizi

FT'den dikkat çekici Ortadoğu analizi

İngiliz Financial Times gazetesinde yayımlanan bir yazıda, ABD'nin artık Ortadoğu'da Arap, Türk ve İsrailli müttefikleri tarafından güvenilir bir ortak olarak görülmediği ileri sürüldü.

Gazetede, David Gardner imzasıyla yayımlanan "Rusya, Ortadoğu'da ABD'nin yerine geçemez" başlıklı yazıda, "Amerika'nın Arap ve İsrailli müttefiklerinde ABD'nin Ortadoğu'nun  dolambaçlı entrikaları ve haince çekişmelerinde güvenilir bir ortak olmadığı görüşü gittikçe güçleniyor ve Rusya'nın bölgeye geri döneceğine dair spekülasyonlara neden oluyor" ifadesine yer verildi.

Yazıda, Enver Sedat'ın 20 bin Sovyet askeri danışmanını kovduktan 41 yıl sonra, Rusya dışişleri ve savunma bakanlarının Kahire'ye geçtiğimiz hafta "boru çalarak ilan edilen" ziyaretlerinin bazı çevrelerce bir dönüm noktası olarak görüldüğü belirtildi.

Eğer öyleyse Mısır'ın yanı sıra Suudi Arabistan, Türkiye ve İsrail gibi ABD'nin "gözden düşen" diğer müttefiklerinin ne tarafa döneceklerinin belli olmadığı kaydedildi.

Yazıda, tüm Arap ülkeleriyle birlikte Türkiye ve İran'ın Washington'a kızmasının nedeninin İsrail'e verilen koşulsuz destek olduğu hatırlatıldı, ancak Barack Obama'nın buna yeni nedenler eklediği savunuldu.

Suriye konusunda Obama'nın ana muhalif gruplara gerekli "araç gereci" vermek yerine Esad rejimine "tereddüt ve maceraperestlikten oluşan tuhaf bir karışımla" son vermek istemesinin en çok Türkiye ve Suudi Arabistan'ı incittiği belirtildi.

Yazıda şu sözlere yer verildi:

"Kahire Moskova ile flört ederken, Türkiye'nin gittikçe kendi bildiğini okuyan başbakanı Recep Tayyip Erdoğan Ankara'nın NATO müttefikleriyle uyumlu olmamasına karişın Çin füze savunma sistemlerini satın alma taahhütünde bulunarak Pekin ile cilveleşmeye başladı. Suudiler ise ABD ile 70 yıllık ittifak konusunda kızgınlıkla 'büyük değişim'den söz ediyorlar."

ABD'nin Ortadoğu'daki nüfuzunun sona erebiliyor olabileceğinin belirtildiği yazıda, "Ancak yerini Rusya'nın alacağına inanmak zor. Sovyet döneminde bile Rusya asla bir ortalık karıştırıcı olmaktan öteye geçemedi. Şimdi ise petrol ve ikinci sınıf teknolojiden birazcık daha iyi temeller üzerine inşa edilmiş ekonomisiyle eşikaltı bir güç. Ve kimse de ABD silah sistemleri yerine Ruslarınkini tercih etmiyor" ifadeleri yer aldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS