Son Dakika

AB'den Ukrayna'ya kınama

A A

30.11.2013 - 23:58 Son Güncelleme:

AB Komisyonu, dün gece Ukrayna'nın başkenti Kiev'de yapılan gösterilerde polisin barışçıl göstericileri aşırı güç kullanarak dağıtmasını "güçlü şekilde" kınadı.

AB'den Ukrayna'ya kınama

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile AB Komisyonu'nun genişleme ve komşuluk politikasından sorumlu üyesi Stefan Füle tarafından yapılan ortak yazılı açıklamada, barışçıl göstericilerin songünlerde güçlü ve daha once örneğine rastlanmamış şekilde Ukrayna'nın AB ilesiyasi ortaklığına ve ekonomik entegrasyonuna destek verdiklerinin altı çizilerek, polisin kullandığı aşırı güç kınandı.

Açıklamada, Ukrayna'ya ifade ve toplanma özgürlüğüyle ilgiliuluslararası taahhütlerine tam olarak bağlı kalma çağrısı yapıldı.

Vilnius'ta yapılan Doğu Ortaklığı Zirvesi'nde göstericilerindesteğinden duyulan memnuniyetin dile getirildiği hatırlatılan açıklamada, "Haksız güç kullanımı, aralarında Ukrayna Cumhurbaşkanı'nın da bulunduğu, VilniusZirvesi katılımcılarının bağlılıklarını teyit ettikleri ilkelere ters düşüyor" denildi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'e ve Ukrayna makamlarına çağrıda bulunan AB, dün geceki olaylarla ilgili soruşturma yürütülmesini, toplanma ve ifade özgürlüğüne aykırı davrananların sorumlu tutulmasını istedi.