"ABD'de daha güçlü bir CHP olacak"

"ABD'de daha güçlü bir CHP olacak"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Önümüzdeki süreç içinde göreceksiniz Amerika'da daha güçlü bir Cumhuriyet Halk Partisi olacak" dedi.

Partinin genel başkanı seçilmesinden bu yana ilk kez geldiği ABD'nin başkenti Washington'da temaslarda bulunan Kılıçdaroğlu, CHP'nin Amerika Temsilciliği resmi açılış resepsiyonuna katıldı. Heyetinde yer alan milletvekilleriyle resepsiyona gelen Kılıçdaroğlu, Amerikalı Türklerle sohbet
etti.

Konuşmasında ilk gün yaptığı temaslara değinen Kılıçdaroğlu, kendilerine "niçin sadece başkent Washington'da temsilcilik açtıkları" yönünde sorular geldiğini belirterek, "Önümüzdeki süreç içinde göreceksiniz Amerika'da daha güçlü bir Cumhuriyet Halk Partisi olacak" açıklamasında bulundu. Görüşmeleri sırasında Türkiye'deki olayların günü gününe izlendiğini bir kez daha anladıklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Önümüzdeki süreçte (ABD'ye) daha fazla gelmeye çalışacağız. Belki ben gelmeyeceğim ama arkadaşlarımız daha fazla gelecekler. Bize çok sayıda soru soruldu Amerika'da yaşayan Türk dostlarımız tarafından, o sorulara olabildiğince yanıt vermeye çalıştık. Nedeni de şu: Bugünkü süreç içinde biz kendimizi yeteri kadar, öyle anlaşılıyor ki anlatamamışız. Değişimi anlatamamışız. Önümüzdeki süreçte daha çok arkadaşımız gelerek ve sizlerin sorularına muhatap olarak neyi nasıl yaptığımızı, beklentilerimizi, düşüncelerimizi sizlere anlatmaya
çalışacağız."

-"Türk-Amerikan ilişkilerinde güvensizlik egemen"-

Gecede basın mensuplarının da sorularını da yanıtlayan Kılıçdaroğlu, temasları kapsamında hem kendilerini hem de partilerinin ekonomi ve dış politikalarını anlatmaya çalışacaklarını kaydetti.

ABD yönetimine mesajlarının ne olacağının sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: "Bizim politikaları anlatacağız. Bu politikaların büyük bir kısmıyla çağdaş ülkelerin uyguladığı politikaların uyuştuğunu göreceksiniz. Biz özellikle Suriye, Irak ve Mısır konusunda daha farklı bir politika güdüyoruz. Arzumuz bulunduğumuz coğrafyada bir çatışmanın olmaması. Çatışma olmayacak ama öte yandan da daha fazla bireysel hak ve özgürlüklerin genişlemesi gerekiyor, demokrasinin gelmesi gerekiyor, özgürlük talebinde bulunanların şiddete maruz kalmaması gerekiyor. Bunlar bizim arzularımız, bunları tabii dile getireceğiz."

Kılıçdaroğlu, Türk-Amerikan ilişkilerinin durumunu nasıl yorumladığı şeklindeki soruya ise "Türk-Amerikan ilişkilerinde belirli bir güvensizlik egemen bugün için. Umuyorum bu güvensizlik kısa süre içerisinde giderilmiş olur" cevabını verdi.

CHP ABD Temsilcisi Yurter Özcan da resepsiyondaki konuşmasında, Kemal Kılıçdaroğlu'nun Washington ziyaretinin uzun zamandır beklendiğini söyledi.

Özcan, "Biraz geç oldu ama tam olacak, bunun da sözünü verdik herkese. Biliyorsunuz 37 yıl sonra ilk defa bir Cumhuriyet Halk Partisi'nin genel başkanı Amerika'ya geldi. Bunun gururunu yaşıyoruz" diye konuştu. Partinin ABD yapılanmasına da değinen Özcan, California, New York, Florida ve Texas gibi yerlerde görevlendirmelerde bulunacaklarını kaydetti.

Kılıçdaroğlu, Washington'daki temasları kapsamında gün içinde ayrıca, New York ve California'dan gelen Türk işadamlarıyla ve ABD'deki Türk çatı kuruluşlarından Türk Amerikan Dernekleri Asamblesi (ATAA) ile Türk Amerikan Bilim İnsanları ve Akademisyenleri Derneği (TASSA) temsilcileriyle görüştü.

Kılıçdaroğlu, akşam katıldığı resepsiyonun ardından da ABD'deki Yahudi toplumu temsilcileriyle yemekte bir araya geldi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS