S&P sessizliğini bozdu: İddialar asılsız

S&P sessizliğini bozdu: İddialar asılsız

Standard and Poor's, "Kasten reytingleri yüksek tuttuğumuz iddiaları doğru değil" açıklaması yaptı.

AA muhabirine açıklamada bulunan S and P, Los Angeles'ta açılan davada S and P'ye bankalardan daha çok iş alabilmek için konut kredileriyle bağlantılı varlıklara yüksek not verdiği suçlamasının yöneltilmesi ile ilgili olarak, "Kredi reytinglerinin daha düşük olması gerektiğini bildiğimiz halde kasten reytingleri yüksek tuttuğumuz iddiaları doğru değil. Asılsız ve hukuki gerekçeden uzak. S and P kendisini bu asılsız iddialar karşısında güçlü bir şekilde savunacaktır" dedi.

S and P açıklamasında ekonomik krizin yaklaşmakta olduklarının öngöremediklerini kabul ederek, "Maalesef, S and P, herkes gibi yaklaşmakta olan ekonomik krizin hızını ve büyüklüğünü ve kredi kalitesini nasıl etkileyeceğini tahmin edemedi" ifadesini kullandı.

Davada S and P analistlerinin piyasadaki sorunların farkında olduğunu gösterdiği iddia edilen bazı e postalar da kanıt olarak yer almıştı.

ABD hükümetinin iddiasına göre, kriz öncesi bazı S and P yöneticileri bir takım yatırımların notunu düşürmenin müşterileri kızdırabileceği ve işlerin rakiplere gidebileceği endişesi taşıyordu.

ABD Başsavcısı Eric Holder soruşturmanın 2009'da başladığını, S and P'nin 2011'de ABD'nin notunu düşürmesiyle ilgisi olmadığını belirterek bu davada Standard and Poor's'dan 5 milyar doların üzerinde tazminat almaya çalışacaklarını açıklamıştı.

ABD yönetimi S and P'yi 2008 yılındaki finansal kriz öncesinde konut kredileriyle bağlantılı varlıklara not verirken riskleri görmezden gelip kazançlara odaklanmakla suçlamıştı.

Dava sonrasında, S and P'nin bağlı olduğu ana ortak McGraw-Hill'in New York borsasında işlem göre hisseleri açılın dava haberinin ardından yüzde 23,53 oranında değer kaybetti.

McGraw-Hill hisseleri açıklama öncesinde 58,34 dolardan kapanış yapmıştı.

Dava haberinden sonra sert bir şekilde düşüşe geçen hisseler 44,61 dolara kadar geriledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS