AB mevduatlardan kesintide ısrarlı

AB mevduatlardan kesintide ısrarlı

Güney Kıbrıs Rum parlamentosunun mevduatlarda kesinti öngören kurtarma paketini reddetmesi AB'yi sarsarken, "mevduatlardan kesintiye devam" mesajı verildi.

Euro Grubu Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem, yazılı açıklamasında, Kıbrıs Rum kesimindeki oylama sonucunu not ettiklerini ve "reform çabalarında desteğe hazır olduklarını" belirtse de Euro Grubu'nun mevduatlardan bir defalık kesintide ısrarcı olduğunu hatırlattı.

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schauble, oylama sonucundan "üzüntü duyduğunu" belirterek, bu sonucun Euro Bölgesi'nin kalanını olumsuz etkilememesi için yeterli ihtiyat tedbirlerinin alındığını ifade etti.

Schauble, mevduatlardan kesintinin Kıbrıs Rum kesimine özel olduğunu, başka ülkelerde uygulanmayacağını savundu.

Schauble, Euro Bölgesi maliye bakanlarının onayına rağmen Rum parlamentosunun reddettiği ilk teklifin "masada kalmaya devam ettiğini" kaydetti.

Lüksemburg Maliye Bakanı Luc Frieden ise, Euro Bölgesi maliye bakanlarının yeni bir paket hazırlamak için acilen tekrar toplanması çağrısında bulundu.

Frieden, "Euro Bölgesi ve Kıbrıs Rum kesimi için iyi olmayan karara" saygı duyarak, alternatiflere bakılmasını istedi.

İflastan kurtulmak için 17 milyar euro talep eden Rum yönetimine 10 milyar euroluk destek verme kararı alan Euro Bölgesi maliye bakanları, açığın kapatılması için mevduatlardan bir defalık kesinti yapılmasını önermişti.

Buna göre, 100 bin euronun altındaki hesaplardan yüzde 6,75, bu rakamın üzerindeki hesaplardan ise yüzde 9,9 oranında vergi alınması öngörülüyordu.

Rum bankalarında yaklaşık 25 milyar euro mevduat bulundurduğu tahmin edilen Rus vatandaşlarının bundan zarar görecek olması Moskova yönetimini kızdırmış, Devlet Başkanı Vlademir Putin AB paketini "adaletsiz, amatörce ve tehlikeli" olarak nitelendirmişti.

Rum Maliye Bakanı Mihalis Sarris'in dünkü Moskova ziyareti, reddedilen paketin ardından bulunacak yeni formüle Rusya'nın müdahil olma ihtimalini artırıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS