Güney Kıbrıs, Troyka ile uzlaşamadı

Güney Kıbrıs, Troyka ile uzlaşamadı

Güney Kıbrıs'ta Troyka ile uzlaşma sağlanamadı. Rum lider Anastasiadis, Brüksel'e hareket etti.

Güney Kıbrıs Rum kesiminde, Euro Bölgesi maliye bakanlarının 10 milyar euro yardım karşılığında ön koşul olarak öne sürdüğü 5,8 milyar euroluk önlem paketi üzerinde Troyka ile anlaşma sağlanamadı.

Rum lider Nikos Anastasiadis, bu konudaki müzakereleri sürdürmek üzere sabah erken saatte özel bir uçak ile Brüksel'e hareket etti.

Anastasiadis'e Rum Maliye Bakanı Mihalis Sarris, Hükümet Sözcüsü Hristos Stilyanidis ve Güney Kıbrıs Merkez Bankası üst düzey yetkilileri refakat ediyor.

Rum yönetimi ile AB arasında uzlaşma sağlanması durumunda, Brüksel'de, bugün saat 19.00'da gerçekleştirilecek Euro Grup özel toplantısında Güney Kıbrıs ile ilgili kredi anlaşmasının nihai şekli belirlenecek.

Dün gerçekleşmesi beklenen Euro Grup toplantısı, IMF'nin, önlem paketiyle ilgili itirazları nedeniyle son anda ertelenmişti.

IMF, mali yardım karşılığında ön koşul olarak öne sürülen önlemler kapsamında, Kıbrıs Bankası'nın da (Cyprus Bank), Laiki Trapeza gibi "iyi" ve "kötü" banka şeklinde ikiye bölünerek yeniden yapılanmasını istiyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS