Çukurova, Altimo'ya 1.565 milyon dolar ödeyecek

Çukurova, Altimo'ya 1.565 milyon dolar ödeyecek

Çukurova'nın Turkcell hisselerini geri almak için 1.565 milyar doları Altimo'ya 60 gün içinde ödemesi gerekiyor.

Çukurova Holding ile Rus Altimo arasında Turkcell'in yüzde 13.81 hissesinin sahipliğine ilişkin davada İngiltere Yüksek Mahkemesi (Privy Council), Çukurova'nın hisselerini geri almak için Altimo'ya 1.565 milyar doları 60 gün içinde ödemesini kararlaştırdı.

Çukurova ile Altimo arasında 2005 yılında yapılan bir kredi anlaşmasına dayanan dava sürecinde Privy Council 30 Ocak tarihinde, Çukurova'nın dava konusu yüzde 13.81 Turkcell hissesini gereken ödeme ve şartları yerine getirmesi halinde geri alabileceğine karar verirken, ödeme miktarının detaylarını ise bugün açıkladı.

Mahkemenin yaptığı açıklamaya göre, 1.565 milyar dolarlık tutara, karar tarihinden Çukurova'nın yapacağı ödeme tarihine kadar geçen süre içinde yıllık libor artı yüzde 8 faiz işleyecek.

Privy Council sürecinin bugüne kadar sonuçlanmaması nedeniyle ana ortaklar Turkcell genel kurulunu gerçekleştirme konusunda uzlaşma sağlayamıyordu. Genel kurulların gerçekleştirilememesi temettü dağıtımı ve yönetim kurulu üyelerinin seçimi gibi kritik kararların alınmasını engelliyor.

"Gelişme Turkcell için olumlu"


Oyak Yatırım Analisti Alper Özdemir, konuya ilişkin notunda, "Turkcell'in kontrolüne ilişkin uzun süredir devam eden dava süreci Privy Council'in bugünkü nihai kararının ardından çözüme bir adım daha yaklaştı. Mahkeme, Çukurova'nın yüzde 13.8 hissesini ve Turkcell'in kontrolünü 60 gün içinde maksimum 1.6 milyar dolara geri alabileceğine karar verdi" dedi.

Temettü dağıtımını engelleyen hissedar belirsizliğinin sona yaklaştığına ilişkin beklentilerle güne 11.30 liradan başlayan Turkcell hisseleri 11.75 liraya kadar yükseltirken, hisseler ilk seansı yüzde 2.68 primle 11.50 liradan tamamladı.

Özdemir, "Bu konu çözüldükten sonra 2010-2011-2012 yıllarının finansalları ve temettülerinin onaylanmasına ilişkin bir genel kurul çağrılabileceğini bekliyoruz. Gelişme Turkcell için olumlu" görüşünü aktardı.

Çukurova'nın finansman arayışı


Privy Council kararı, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) borçlarını geri ödemek için Show TV'yi Ciner Grubu'na satan ve Digiturk için de satış sürecinde olan Çukurova Holding'in finansman arayışı açısından kritik önem taşıyor.

TMSF, Çukurova Grubu'ndan 455 milyon dolarlık alacağının tahsili için gruba ait Digiturk'ün de aralarında yer aldığı medya şirketleri ve BMC'nin yönetimini devralmıştı.

Turkcell'in karmaşık hisse yapısında çatı şirketi kontrol eden Cukurova Telecom Holdings'de Cukurova Finance International'in yüzde 51, Alfa Telecom Turkey'in (Altimo) ise yüzde 49 payı bulunuyor. Altimo'nun dolaylı olarak Turkcell'de yüzde 13.22 payı bulunuyor.

Cukurova Telecom Holdings'in İngiliz Virjin Adaları'nda tescil edilmiş olması nedeniyle davaya en yüksek mahkeme olan Privy Council bakıyordu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS