İtalya ekonomideki küçülme tahminini revize etti

İtalya ekonomideki küçülme tahminini revize etti

İtalya Merkez Bankası, ekonomide bu yıl öngördüğü küçülme tahminini yüzde 1'den yüzde 1,9'a çıkardı.

İtalya Merkez Bankası, 3 ayda bir yayımladığı İtalya ekonomisinin genel durumuna ilişkin raporda, bu yılki küçülme beklentisini yüzde 1'den yüzde 1,9'a revize ettiğini açıkladı.

Bu yıl ülkede Gayrisafi Yurt İçi Hasıla'da (GSYH) ikinci çeyrekte birinci çeyreğe göre daha az bir düşüş beklentisi olduğu belirtilen raporda, en son yapılan anketlere göre, İtalya'da yatırımların ikinci çeyrekte durağan olacağı öngörüsüne yer verildi.

İtalya Merkez Bankasının raporunda, martta yüzde 1,8 olan tüketici fiyatları enflasyonunun enerji fiyatlarındaki düşüş sayesinde haziranda yüzde 1,4'e gerilediği kaydedildi.

Enflasyonun 2013 ve 2014'te ortalama yüzde 1,5 olacağı belirtilen raporda, kredi piyasası koşullarının ise dar bir seyir izleyeceğini öngörüldü.

Merkez Bankası raporunda, 2013'ün ilk 4 ayında ev kredilerinde belirgin bir düşüş yaşandığı, şirketlere verilen kredilerdeki düşüşün daha sert olduğu bildirildi.

Raporda, "Kredilerdeki düşüş kredi talebinin kalıcı zayıflığını yansıtmakla birlikte hala arz tarafındaki kısıtlayıcı koşullardan etkilenmiş durumda. Likidite bolluğuna rağmen, bankaların kredi politikaları kalıcı durgunluk nedeniyle artan kredi riski ile sınırlanmıştır. 2013 yılının ilk çeyreğinde yeni kötü borçların ödenmeyen kredilere oranı yüzde 2,8 arttı, tek başına firmalar için bu oran yüzde 4,5 yükseldi. Öncü göstergelere göre, yeni kötü borçların akışının yılın geri kalanı için yüksek kalması muhtemel. Ancak yine de 2012 yılında güçlenen bankaların sermaye tabanı genel olarak iyi görünüyor" denildi.

Gelecek yıl ekonomide yüzde 0,7 oranında büyümenin öngörüldüğü Merkez Bankası raporunda, "Kendi merkezi GSYH 2013 projeksiyonumuz yavaşlamaya işaret ediyor. Diğer kurumların tahminleri gibi, 2013 yılı için bu Bülten'in GSYH 2013 projeksiyonu ocak ayına göre yüzde 1,9'dan yaklaşık 1 puan aşağı revize edildi. Revizyon ocak ayındaki tahminden daha kötü gelen GSYH'nin yılın ilk yarısındaki performansı yansıtıyor. Ekonomik faaliyetin 2013 yılı sonunda istikrara kavuşması bekleniyor ve yabancı ticaretin artması ve yavaş yavaş üretken yatırımların yeniden başlaması sayesinde büyüme 2014 yılında yüzde 0,7 ile güçlenmelidir" ifadeleri kullanıldı.

2014'te işsizliğin yüzde 13'e yükselmesi bekleniyor

Tüketimin 2014 yılında daha da artacağı öngörüsüne yer verilen raporda, "İstihdamda ürkek bir kıpırdanma sadece 2014 yılı ikinci yarısında bekleniyor. 2013-2014 yıllarında çalışan kişi sayısının yüzde 1,5 oranında azalacağı öngörülüyor. Mayıs ayında yüzde 12'ye çıkan mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranının 2014 yılında yüzde 13'e yaklaşması bekleniyor" denildi.

Cari işlemlerin 2014 yılında GSYİH'nın yaklaşık 1 yüzde oranında düşeceği beklentisinin yer aldığı raporda, şunlar ifade edildi:

"2011 yılının ikinci yarısında yürürlüğe giren bütçe paketleri İtalya'nın 2009 yılında açılan aşırı bütçe açığı prosedüründen çıkmasını sağlamıştır. Tahminlerimize göre, net borçlanma bu yıl GSYH ile bağlantılı olarak hemen hemen değişmeyecek.

Bu yılın sonunda planlanan ekonomik iyileşme, dünya ekonomisinin genel görünümünün şirketlerin likidite konusunda içinde bulunduğu koşullar ve kredi sağlama şartlarıyla bağlantılı olarak birtakım risklere maruz kalabiliriz. Öngördüğümüz senaryo aynı zamanda ekonomik politika önlemlerinin tam olarak uygulanması ve etkinliğine bağlı."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS