FED konut piyasasına özel önem veriyor

FED konut piyasasına özel önem veriyor

J.P Morgan Chase Bankası Ekonomisti Mehmet Özhabeş, "FED, konut piyasasına özel bir önem veriyor ve iyileşmesini istiyor" dedi.

Özhabeş, "Konut sektöründeki iyileşme Fed'in politikalarının genel olarak ekonomiye iletilmesine yardımcı oluyor ve  Fed'in ekonomik büyümeyle ilgili optimist (iyimser) olmasını sağlıyor. Konut piyasasındaki iyileşme birçok açıdan ekonomiyi destekliyor" dedi.

AA muhabirine ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke'nin konut sektörüyle ilgili açıklamalarını değerlendiren Özhabeş, FED'in ekonomiye artık daha iyimser baktığını, para piyasası komitesinin haziran ayındaki toplantısında gelecek yıl için büyüme tahminlerini yukarı çekmeyi planladığını söyledi.

Özhabeş, bu iyimserliğin sonucu olarak Bernanke'nin tahvil alımlarını yavaşlatmayı ve gelecek yıl ortalarında sonlandırmayı planladığını belirttiğini vurgulayarak, "Bu optimizmin arkasında en önemli etken olarak konut piyasasındaki iyileşmeler var. İronik olarak, FED'in tahvil alımlarında sona yaklaşıldığı sinyalini vermesi konut piyasasına zarar verebilecek bir etki yaptı" dedi.

Özhabeş, konut piyasasında FED'in özel bir önem verdiğini ve iyileşmesini istediğine dikkati çekerek, ABD ekonomisi resesyona girdiğinde FED'in normalde ekonomiyi resesyondan çıkarmak için faizleri düşürdüğünü kaydetti.

Yükselen ev fiyatlarının, servetleri artırarak, tüketicilere güven verdiğini, bunun da tüketimin artmasına yardımcı olduğuna dikkati çeken Özhabeş, konut sektöründeki gelişmelerin FED'in tahvil alımlarında yavaşlamaya gitmesini engellemeyeceğini, FED'in tahvil alımları politikasında değişiklik yapmasının bir sebebinin de finansal piyasada aşırı risklerin alınmasını engellemek istemesinden kaynaklandığını söyledi.

FED'in bundan dolayı büyük bir ihtimalle eylül ayında tahvil alımlarını azaltmaya başlayacağını belirten Özhabeş, bu azaltmanın hem mortgage bağlı tahviller hem de hazine bonoları arasında dengeli olarak yapılacağını dile getirdi.

Özhabeş, "Şu ana kadar yükselen faizlerin konut sektörüne bir zarar verdiğini görmedik. Böyle bir durum olursa, FED tahvil alımlarını tekrar artırmaktan çekinmeyecektir. Bernanke, çarşamba ve perşembe günkü sunumunda bunu vurguladı" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS