İtalya'nın kamu borcu rekor seviyede

İtalya'nın kamu borcu rekor seviyede

Avrupa Birliği (AB) İstatistik Ofisi'nin (Eurostat) açıkladığı verilere göre, İtalya'nın kamu borcu 2013 yılının ilk üç ayında yüzde 130'u aştı.

Eurostat'ın verileri doğrultusunda, Aralık 2012'de yüzde 127 olan kamu borcunun Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'ya (GSYH) oranının, 2013'ün ilk üç aylık döneminde daha da artış kaydederek, yüzde 130,3 seviyesine ulaştığı ifade edildi.

Verilere göre kamu borcunun, GSYİH'e oranında, Yunanistan yüzde 160,5 ile ilk sırada gelirken, yüzde 130,3 ile İtalya ikinci, yüzde 127,2 ile Portekiz üçüncü, yüzde 125,1 ile İrlanda dördüncü sırada yer alıyor.

Sıralamada Estonya yüzde 10 ile son sırada yer alırken, Estonya'nın önünde yüzde 18 ile Bulgaristan, yüzde 22,4 ile Lüksemburg bulunuyor.

İtalyan basınında konuyla ilgili öne çıkan haberlerde; İtalya'nın, kamu borcu oranında Yunanistan'ın ardından ikinci sırada yer aldığına vurgu yapılırken, yüksek kamu borcu oranı, "Bizden daha kötü Yunanistan var" şeklinde yorumlara neden oldu.

İktidardaki koalisyon hükümetinin ikinci büyük ortağı Özgürlükçü Halk Partisi (PDL) milletvekili Renato Brunetta, bir televizyon kanalında Eurostat'ın açıkladığı veriler için, ülkenin mevcut ekonomik durumunun yanlış olduğunu, ekonomilerinin ayağa kalkması için birçok şoka ihtiyacı olduğunu belirtti.

Brunetta, Başbakan Enrico Letta ve ekonomi Bakanı Fabbrizio Saccomani'nin özelleştirme ve bazı verimsiz varlıkların değerinin arttırılmasına yönelik çalışmalarda bulunmak istediğini de aktardı.

Kuzey Birliği Partisi Ekonomi ve Maliye Sorumlusu Maurizio Fugatti, mevcut Letta hükümeti ve önceki Mario Monti hükümetini eleştirerek, "Mario Monti'nin aydın ekonomi politikaları, Letta hükümetinin vergi konularındaki eylemsizliği, bizi bu olumsuz rekora götürdü. Yunanistan'dan sonra, ikinci durumdayız" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS