Fed hız düşürmedi

Fed hız düşürmedi

ABD Merkez Bankası (Fed), aylık 85 milyar dolarlık varlık alımlarının hızını düşürmedi.

Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) iki günlük toplantısının ardından, karara yönelik açıklama yapıldı.

Açıklamada, beklenenin aksine Fed, varlık alımlarının hızında düşüşe gitmedi.

Ekonominin hala desteğe ihtiyacı olduğu belirtilen açıklamada, Fed'in varlık alımlarında indirime gitmeden önce ekonomik toparlanmanın sürdürülebilir olduğuna yönelik daha fazla kanıt görmek istediği kaydedildi.

Buna göre Fed, şimdilik aylık 85 milyar dolarlık varlık alımları programına devam edecek.

Açıklamada, ekonominin ılımlı büyüme gösterdiği, istihdam piyasasında da gelişme yaşandığı ifade edildi.

İşsizlik oranlarının ise yüksek kalmaya devam ettiği, enflasyonun da komitenin uzun vadeli hedefinin altında seyrettiği bildirilen açıklamada, uzun vadeli enflasyon beklentilerinin ise sabit kaldığı kaydedildi.

Açıklamada, artan tutsat oranları ile mali politikaların büyümeyi dizginlediğine işaret edildi. ABD Merkez Bankası, işsizlik oranının en azından yüzde 6,5'ye düşene kadar kısa vadeli sıfıra yakın faiz politikasını aynı şekilde sürdüreceği kriterini de korudu.

Piyasalarda "Sürpriz" etkisi yaptı

Fed'in yaptığı açıklamada, aylık 85 milyar dolarlık varlık alımlarında indirime gitmeme kararı aldığını belirtmesi, aksine bir açıklama beklentisi içinde olan piyasaları sevindirdi.

Fed Başkanı Ben Bernanke'nin haziran ayında, alımların muhtemelen bu yıl azaltılmaya başlayacağı açıklamasından sonra, bugün "başlatılmayacağı" yöündeki açıklamaları ve takvime göre değil, verilere göre bu durumda değişikliğe gidilmesi gerektiği yönündeki sözleri, piyasalara pozitif enerji verdi.

Wall Street'te düşüş yönünde seyreden endeksler, öğleden sonra saat 14.00 itibariyle, açıklamanın gelmesinin ardından yön değiştirerek yükselişe geçti. S&P 500 hisse endeksinde yüzde 3'e varan artış görülürken, Dow Jones hisselerinde ise açıklama sonrası yükseliş 170 puanlık artışı yakaladı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS