ABD'de kritik hafta!

ABD'de kritik hafta!

ABD'de bütçe ve borçlanma sınırına dair anlaşmazlıklar kritik haftaya girdi.

ABD'de hükümetin harcama yetkisinin kısıtlanmasına neden olan ve henüz çözüm yönünde hiçbir işaretin görülmediği bütçe anlaşmazlıkları ikinci haftada da devam ederken, Kongre'de borçlanma limitinin artırılması için de 17 Ekim'e kadar uzlaşma sağlanması gerekiyor.

ABD'de borçlanma tavanının yükseltilmesiyle ilgili son büyük çekişme Ağustos 2011'de yaşanmış ve son dakikada sağlanan bir uzlaşmayla çözümlenmişti. Ancak benzer bir son dakika çözümü bu defa uzak bir ihtimal gibi görünüyor.

Pazar günü yapılan siyasi temaslara rağmen Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında federal hükümetin harcama yetkisi ve borç tavanı konusunda uzlaşma sağlanamadı.

Her iki taraf da anlaşmazlığın sürmesinde karşı tarafı suçluyor.

Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi John Boehner ABC televizyonundaki bir programda, "Başkan Barack Obama ile oturup konuşmak istiyorum, ancak kendisinin görüşmeyi reddetmesi ülkemizi risk altına sokuyor" dedi.

Hazine Bakanı Jack Lew da CNN'e yaptığı açıklamada Kongre görevini yapıp hükümeti tekrar açana ve borçlanma tavanını yükseltene kadar Obama'nın görüşmeyeceğini belirtti ve "Kongre ateşle oynuyor" şeklinde konuştu.

Hükümetin kapalı kalmasının piyasalarda önemli bir etkiye neden olması beklenmiyor ancak borçlanma tavanının yükseltilmesi konusundaki anlaşmazlık ciddi bir etki yapabilir.

Borç limiti konusunda Ağustos 2011'de yaşanan çekişmenin son iki gününde New York Borsası'ndaki kayıplar yüzde 11.2'yi bulmuş, ayrıca o dönem Standard ...Poors ABD'nin kredi notunu AAA'dan AA+'ya düşürmüştü.

Moody's ve S and P ABD'yi 'durağan' görünümle derecelendirirken Fitch'in ABD için görünümü 'negatif'te. Fitch geçen hafta yaptığı açıklamada ABD'nin kredi notunun risk altında olduğunu belirtmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS