S and P'den ABD'ye uyarı!

S and P'den ABD'ye uyarı!

Standard and Poor's (S and P), ABD gayrisafi yurt içi hasılasının (GSYH) hükümetin kapalı kaldığı her bir haftada yaklaşık 30 baz puan (yüzde 0,3) azalacağını bildirdi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's, ABD'de hükümetin kapanmasının ülke ekonomisine etkileri üzerine yayınladığı yeni raporda, 1995-1996 yıllarında Clinton yönetimi sırasında yaşanan yaklaşık 4 haftalık kapanış tecrübelerinin baz alındığını kaydetti.

Piyasaların hükümetin temerrüte düşeceğine dair korku içinde olduğu belirtilen raporda, hükümetin kapalı kalmasının devam etmesinin endişeleri artırdığı aktarıldı.

ABD Hazinesinin 17 Ekim'de borç tavanına ulaşacağının anımsatıldığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Hükümetin kapanması ve borç tavanı sorunları iş dünyası ve tüketici güvenine olduğu kadar ekonomiye de önemli ölçüde zarar verir. İşletmeler belirsizlik dönemlerinde yatırım yapmak istemez ve hane halkı harcamalarını muhtemelen erteler.

Hükümetin kapanmasının hemen arkasından gelecek borç tavanı müzakerelerinin ekonomi üzerindeki etkisi daha da ağır olabilir. Sonuç olarak, Fed ve S and P'nin de dahil olduğu ekonomistler, ABD ekonomisinde ne olup bittiğini anlamak için hükümetin ekonomi raporlarını (İşgücü İstatistikleri Bürosu'nun iş rakamları gibi) bekleyecek.

Fed şu anda 'veri tabanlı' olan para politikası verilerini (özellikle iş verileri) dondurdu. Fed'in varlık alımlarını aralık ayında azaltmaya başlayacağı açıklamalarımız olduğu halde, Merkez Bankası verileri olmadığı sürece Fed'in ekonomik iyileşmede karar verme süreci ve varlık alımlarını azaltmaya başlamasında belirsizlik oluşabilir."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS