FED'e dair algı dolara zirve yaptırdı

FED'e dair algı dolara zirve yaptırdı

Uluslararası piyasada FED'in parasal genişlemeyi yavaşlatma konusunda elinin zayıfladığı algısı, doların euro karşısında 9 Kasım 2011'den bu yana gördüğü en yüksek seviyeye ulaşmasına neden oldu.

ABD'de borç tavanı ve hükümetin kapanması sorununun 2014 yılının ilk aylarına kadar ertelenmesi sonrasında yükselişi hızlanan avro/dolar paritesi, bugün 9 Kasım 2011 tarihinden bu yana gördüğü en yüksek seviye olan 1,3822'den işlem gördü. Son bir haftalık süreçte yaklaşık yüzde 2,20 oranında yükseliş kaydeden paritenin bu dakikalarda 1,38 seviyesinde dengelendiği görülüyor.

ABD'de borç tavanı ve hükümetin kapanması sorununun tamamen ortadan kalkmaması, 2014 yılının ocak ve şubat aylarına ertelenmesinin doları zayıflatan en önemli etkenlerden biri olduğunu belirten analistler, bu süreçte ABD'den gelen tarım dışı istihdam verisinin beklentileri karşılamaması sonrasında FED'in parasal genişlemeyi yavaşlatma konusunda da elinin zayıfladığını kaydediyor.

FED'in parasal genişlemeyi azaltmayla ilgili kararını 2014 yılının ilk çeyreğine bırakacağı beklentisinin arttığını vurgulayan analistler, euro/dolar paritesindeki yükseliş eğiliminin bu beklentiden destek aldığını söylüyor.

Euro/dolar paritesi, FED'in eylül ayındaki toplantısında parasal genişlemeyi yavaşlatma kararı çıkmamasının ardından analistlerin uzun vadeli düşüş trendinin direnci olarak nitelendirdikleri 1,3336 seviyesinin üzerine çıkmış ve bu tarihten itibaren yükselişi ivme kazanmıştı. Analistler, paritenin içinde bulunduğu yükseliş trendinin direnç seviyesi olarak 1,3840 seviyesine dikkati çekerek, bu seviyenin kırılması durumunda 1,40 seviyesinin gündeme gelebileceğini, olası geri çekilmelerde ise 1,3640 seviyesinin destek konumuna gelebileceğini tahmin ediyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS