"Türkiye kredi kartlarına savaş açtı"

"Türkiye kredi kartlarına savaş açtı"

Financial Times, Türkiye'de kredi kart taksitlerine sınır getirilmesiyle ilgili haberinde, "Türkiye, hükümetin ölçüsüz kullanımın tehlikeleri konusunda yaptığı uyarılar ve bir sürü yeni düzenlemelerle kredi kartlarına karşı saldırı başlattı" diye yazdı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kredi kartlarını "faiz lobisinin en büyük aracı" olarak tanımladığını yazan Financial Times, Erdoğan'ın bununla Türkiye'nin büyümesine engel olmaya çalışmakla suçladığı iç ve dış finansörleri kast ettiğini belirtti.

Gazete, Başbakan'ın İslam hukukuna göre yasak olan faizi "en büyük canavar" olarak tanımladığını yazdı.

Erdoğan'ın bu sözlerinin sadece siyasi mitinglerde yankılanmakla kalmadığına da dikkat çekilen haberde, kredi kartlarına gertirilen yeni kısıtlamalarla borçlanmanın kazanılan miktara bağlı olarak kısıtlanıp aynı zamanda satın alınacak eşyanın türüne de bağlı olacağını belirtiyor.

Bu girişimin Moody's Investors Service gibi bazı uzmanlarca "sağlam ve ihtiyatlı" adımlar olarak nitelendiğini kaydeden gazete, ancak bankacıların özel konuşmalarında bunların sektörün büyüme beklentilerini vuracağı yönünde homurdandıklarını belirtiyor.

Financial Times, BDDK'nın yakında uygulamaya sokulması beklenen ikinci dalga öneriler konusunda görüş alışverişinde bulunduğunu hatırlatıyor ve "Taslağa göre, müşteriler elektronik eşya, telekom ve mücevher için yapılan borçlanmaları altı ay, beyaz eşya ve mobilyalar için yapılan borçlanmaları ise 12 ay içinde ödemek zorunda olacak" diye yazdı.

Gazeteye göre; bu tür önlemler geleneksel olarak Borsa İstanbul'un piyasa kapitalizasyonunun üçte birine yakınını oluşturan ve UniCredit, BBVA ve Citigroup'un önde gelen kurumlarında stratejik hisselerinin bulunduğu, HSBC, ING, National Bank of Greece ve Sberbank'ın da kendilerine ait kurumlarla faaliyet gösterdiği bankacılık sektörünün yapısını değiştirecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS