Uzmanlara göre ev almak için uygun zaman

Uzmanlara göre ev almak için uygun zaman

Uzmanlara göre, konut kredisi kullanarak konut satın almak için uygun bir dönem.

Yapı Kredi Konut Finansman Direktörü İsmet Erdem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yılın başında bir miktar daha aşağı inerek yüzde 0,70 ile 0,80 bandında kalan konut kredisi faiz oranlarının, yılın ikinci çeyreğinde aşağı yönlü trendini koruyacağını, gelecek dönemde yaşanabilecek olası faiz indiriminin sınırlı olacağını kaydetti.

Bankaların yurtdışı uzun vadeli borçlanma maliyetlerinin konut kredisi faiz oranlarının ana belirleyici unsuru olduğunu ifade eden Erdem, "Bununla birlikte ülke risk primleri ve Merkez Bankası politikaları da faiz oranlarına yön veren diğer unsurlar. Şu anki ekonomik konjonktüre baktığımızda gerek yurtdışı gelişmeler paralelinde gerekse Merkez Bankası'nın izlediği genişletici faiz politikası ve gelecekteki iyimser beklentiler ışığında faiz ile ilgili aşağı yönlü trendin olacağını öngörüyoruz" diye konuştu.

Erdem, Yapı Kredi olarak, müşterilerin ihtiyaçlarına özel dizayn edilen kredi ürünleriyle onları ev sahibi yapmaya devam ettiklerini anlatarak, şunları aktardı:

"Bu anlamda müşterilerimize önerdiğimiz 'Ev Değiştiren Mortgage' ile yeni ev almak için mevcut evinin satılmasını bekleyen müşteriler, mevcut evini satmadan ev alabiliyorlar. Ayrıca mevcut evi satıldıktan sonra kredisinin bir bölümünü peşin olarak ödemek isteyen müşterilerden bu işlemleri için erken ödeme ücreti de alınmıyor.

Müşterilerimizin evlerini arkadaşları, akrabaları ya da eşleriyle ortak aldıkları ve konut kredisini de ortak ödeyebildikleri 'Ev Beraber Mortgage' ürünümüz de önemli bir ihtiyacı karşılayan ve en çok ilgi gören ürünlerimizden biri diyebiliriz.

Konut sahibi olmak isteyen müşterilerimize yönelik sunduğumuz 'Kelepir Mortgage' kampanyamız da devam ediyor. Bu kampanyamızla, konut sahibi olmak isteyen müşterilerimiz için faiz oranlarımızı aşağı çektik. Aylık yüzde 0,70'ten başlayan oranlarla müşterilerimize konut kredisi kullandırabiliyoruz."

"Konut satın almak için uygun bir dönem"


Erdem, konut piyasasındaki satışların, bankaların konut kredisi faiz oranlarına oldukça duyarlı olduğunu belirterek, "Özellikle faizlerin düşük ve konut fiyatlarının göreceli olarak daha az yükseldiği dönemlerde konut kredisi kullanarak konut satın almanın avantajlı hale geldiğini biliyoruz. İçinde bulunduğumuz dönemde konut kredisi faiz oranları hızlı bir şekilde gerileyip aylık yüzde 0,70'ler seviyesine indi. Buna karşılık konut fiyatlarındaki artış sınırlı. Dolayısıyla konut kredisi kullanarak konut satın almak için uygun bir dönem olduğunu düşünüyoruz. Piyasalara baktığımızda gerek ikinci el konut satışında gerekse de bankaların konut kredisi kullandırım adetlerinde bir önceki yılın aynı dönemine göre artış oldu" diye konuştu.

Konut fiyatlarındaki KDV oranlarının artırılmasının bugünkü konut satışları üzerinde hiçbir maliyet oluşturmadığını vurgulayan Erdem, 1 Ocak 2013 tarihinden sonra yapım ruhsatı alan ve yeni üretilecek konutların satışında uygulanacak yeni KDV oranları, bu konutların yapım süresi göz önüne aldığında, 18 ile 24 aylık bir süre zarfında hayata geçeceğini söyledi.

"Konut pazarının doygunluğa ulaşmasına zaman var"

Erdem, Türkiye'de her yıl 700 ile 800 bin arasında konut ihtiyacı oluştuğunu belirterek, "Özellikle nüfus artışı, eski konutların yenilenmesi ve afet riski taşıyan konutların yerine güvenli ve sağlam meskenlerin yapılması gibi ihtiyaçlar göz önüne aldığında konut pazarının henüz doygunluğa ulaşmasına zaman var" dedi.

Konut kredilerinin Gayri Safi Milli Hasıla içindeki payına bakıldığında gelişmiş ülkelerde yüzde 50 seviyelerindeki bu oranın, Türkiye'de henüz yüzde 5 civarında olduğunu ifade eden Erdem, bunun da gelecek dönemde bu alanda katedilecek büyük bir mesafe olduğunu gösterdiğini söyledi.

Erdem, ev almayı planlayanlara, aylık taksitlerinin toplam hane halkı gelirlerine oranını yüzde 50 seviyelerinde tutarak, piyasadaki düşük faiz oranlarından faydalanmalarını tavsiye etti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS