"Torba"ya muhtarlar ve geçici korucular ilavesi

"Torba"ya muhtarlar ve geçici korucular ilavesi

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, "Torba Kanunu" teklifinde muhtarlar ve geçici köy korucularının özlük haklarıyla ilgili düzenleme ekleneceğini açıkladı.

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, düzenlediği basın toplantısında, halen TBMM Genel Kurulu gündeminde bulunan "Torba Kanunu" teklifinde bazı değişiklikler yapılacağını söyledi.

Muhtar ve köy korucuları ile ilgili düzenleme yapılacak

Teklife, muhtarlar ve geçici köy korucularının özlük hakları düzenlemesinin de monte edileceğini bildiren Canikli, şöyle konuştu:

"Uzun zamandan beri köy korucularının emekli maaşları ve muhtarların ödenekleriyle ilgili beklenti vardı. Bununla ilgili çalışmalar tamamlandı, Başbakanımızın talimatıyla bitirildi. Teklife konulmak üzere önergeler de hazırlandı. Bu kapsamda muhtarların aylık ödeneklerinde yüzde 90'lık artış öngörülmektedir. AK Parti hükümetleri görevi devraldığında muhtarların aldığı aylık ödenek 97 liraydı. Bugün Temmuz itibarıyla köy ve mahalle muhtarlarımız net aylık 457 lira almaktadır. Bu 2002 yılına göre yüzde 369'luk artış anlamına gelmektedir. Muhtarlara yapılan artış enflasyonun çok çok üzerindedir. Önerdiğimiz artışla, muhtar ödenekleri 457 liradan 875 liraya çıkacaktır. Bugüne kadar böyle yüksek oranlı artış hiç uygulanmamıştı. Köy muhtarları kendileri en düşük 228 lira sigorta primi ödemektedir. Pirimden sonra bu artışla, köy muhtarlarının elinde net 647 lira kalacak. Mahalle muhtarlarımızın ödemese gereken en düşük sigorta primi 342 liradır. Artıştan sonra ellerine net 533 lira geçecektir. Bu düzenlemenin bütçeye maliyeti yıllık 261 milyon liradır. Uygulama, 1 Ocak 2014 tarihinden başlayacak."

Canikli, geçici köy korucularının emekli aylıklarına ilişkin de düzenleme yapılacağını ifade ederek, "Şu anda geçici köy korucu emeklisi en az 384 lira, en yüksek ise 614 lira almaktadır. Yine geçici köy korucu emekli aylığı dul eş için en düşük 288 lira, en yüksek 461 liradır. Önergemizle, geçici köy korucularının emekli aylıklarında yüzde 70'lik artış öngörülmektedir. Bu artışla, geçici köy korucusbu en düşük emekli aylığı 384 liradan 653 liraya, en yüksek emekli aylığı ise 614 liradan 883 liraya yükseltilecektir. Yüksek maaş alanlarda artış ise yüzde 43.8 oranındadır. Aynı şekilde dul eş için en düşük emekli aylağı 288 liradan 490 liraya, en yüksek aylık ise 461 liradan 662 liraya yükselmektedir. Bunun da bütçeye maliyeti 51 milyon liradır. Uygulama, Eylül sonu ya da ekim başında başlayacak" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS