BDDK'dan bankalara "döviz" incelemesi

BDDK'dan bankalara "döviz" incelemesi

BDDK, bankalardan TCMB'nin rekor döviz satım ihalelerini detayları da dahil son iki günlük tüm döviz işlem bilgilerini istedi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), son iki gündür döviz piyasasında gerçekleşen işlemlerle ilgili inceleme başlattığını teyit ederken, ekonomi yetkilileri, incelemenin bankaların herhangi bir manipülatif işlem yapıp yapmadığının belirlenmesi için yürütüldüğünü söyledi.

BDDK, Merkez Bankası'nın rekor döviz satım ihalelerinin de yer aldığı 8-9 Temmuz tarihlerinde bankaların ihaleler ve müşteri işlemlerine ilişkin tüm ayrıntıları talep etti.

BDDK dün bankalara bir yazı ve doldurulması için bazı excel dosyaları göndererek sektörden bazı bilgiler istedi. Bankacılara göre istenilen bilgiler bankaların döviz masalarında yapılan işlemlerin neredeyse tamamını oluşturuyor.

BDDK konu ile ilgili Reuters'a yaptığı açıklamada, döviz piyasasına ilişkin inceleme başlatıldığını teyit ederken uygulamanın rutin olduğunu belirtti. BDDK açıklaması şöyle devam etti:

"BDDK'nın, her konuda anında bilgi sahibi olmayı istemesi görevi gereğidir. Yapılan işlemler de bunun dışında bir şey değildir. Dolayısıyla yetkisi olan bütün alanları aktif olarak denetleme konumundadır. Bu işlemlerse; var olan yetkilerin kullanıldığı aktif izlemedir. Basında yer alan hususlar da bu uygulamalar dışında bir şey değildir."

Bankacılar BDDK'nın talep ettiği bilgiler arasında TCMB ile yapılan döviz satım ihaleleri bu ihalelere atılan teklifler ve buradan sağlanılan dövizin nerede kullanıldığı bilgilerinin de yer aldığını söylediler.

Üst düzey bir ekonomi yetkilisi ise, "Burada amaçlanan, bankaların bankacılık faaliyetleri içinde mi kaldığı, döviz işlemlerini ihtiyaçları doğrultusunda mı gerçekleştirdiği yoksa işlemlerin manipülatif mi olduğu" dedi ve ekledi:

"Eğer kurun düşeceğine inanıp, satıp, sonra kâr amaçlı alırsanız başka; zaten düşeceğini düşünmeden işlem yapıyorsanız başka. İşlemler spekülatif mi manipülatif mi ona bakılacak."

Merkez Bankası, Pazartesi günü yedi döviz satım ihalesiyle toplam 2.25 milyar dolarlık döviz satışı gerçekleştirerek bir gün içinde döviz satım ihaleleri ile yapılan en yüksek tutardaki satışı gerçekleştirdi. Toplam döviz satış tutarı da 4.9 milyar dolara ulaşmış oldu. TCMB'nin döviz satım ihaleleri ile dolar/TL 1.9737 seviyesindeki tarihi zirveden döndü.

Konu ile ilgili olarak Reuters'ın sorusu üzerine bir ekonomi yetkilisi ise şunları söyledi:

"TCMB para politikalarını, bu politikaların piyasada ne kadar etkili olduğunu nitelikli bir azınlığın okuyabildiğini, anlayabildiğini biliyorsunuz. Hatta TCMB'den sıklıkla neyi niye yaptığını, ne sonuç beklediğini siz de sormuyor musunuz?

"TCMB'nin doların düşmesini istediğinin açık olduğu bir ortamda, onca satışa rağmen dolar düşmemişse, denetleyici otoritenin bunun aslını astarını öğrenmesi, neden olduğunu, nasıl olduğunu öğrenmeye çalışması normal, hatta görevinin gerekliliği değil midir? Bu açıdan düşünmemek otoritelerin hakkını vermemek olur."

TCMB'nin tarihi rekor olan 1.9737 seviyesinde başlayan döviz satımı sonrası bugün dolar/TL 1.9411 seviyesinde işlem görüyor. Sepet bazında TL ise 2.25'li seviyelerden 2.20'li seviyelere kadar geriledi.

Konu hakkında bilgi sahibi bir banka yöneticisi, "Arbitrajdan, müşterilerin 2 milyon dolar üzeri tüm işlemlerine kadar kim, hangi seviyeden, ne zaman döviz aldığına ilişkin tüm bilgiler isteniyor. Kısacası döviz masası tarafından yapılan tüm işlemler diyebiliriz" dedi.

Üst düzey başka bir bankacı ise, "BDDK TCMB'nin Haziran'dan beri düzenlediği tüm döviz satışı ihalelerine ilişkin teklifleri ayrıntıları bunların hangi kurdan ne için kullanıldığı gibi tüm bilgileri bankalardan talep etti" dedi ve ekledi:

"Talep edilen bilgilerden BDDK'nın döviz satışından dolayı kurun neden düşmediğini anlamaya çalıştığını düşündürüyor. Benim şahsi düşüncem kurdaki 1-2 kuruşluk düşüş az gibi gözükse de son dönemde TL sepet bazında hatırı sayılır oranda değer kazandığı."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS