Esnaflardan Gezi Parkı eylemleri açıklaması

Esnaflardan Gezi Parkı eylemleri açıklaması

Gazetelere ilan vererek Taksim ve çevresindeki Gezi Parkı eylemlerini sonlandırma çağrısı yapan, esnaf kuruluşu TESKOMB, Galatasaray'da basın açıklaması yaptı.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) Genel Başkanı Kadir Akgül, "1 milyon 500 bin esnaf ve sanatkar olarak isteğimiz, sokaklarımız, caddelerimiz eski huzuruna kavuşsun. Esnaflar mağdur olmasın" dedi.

"Kar zarar demeden istihdama önem veririz"

Kriz dönemlerinde, önce esnafın kemer sıktığını söyleyen Akgül, konuşmasında şunları kaydetti:

"Türkiye'nin demoktarikleşme sürecinde en güçlü katkıyı sağlayan bizleriz. Huzur ve barışın yolu ekonomik büyümeden geçer. Bunun için sürekli çalışır, üretiriz. Kar, zarar demeden istihdama önem verip iş ve aş sağlarız. Ne yazık ki son olayların esas mağdurları bizleriz. Kent meydanlarının sahibi kentliler, kasabalılar, köylüler, bütün bir ülke ve dahası tüm dünyadır. Taksim, Kızılay ve Konak gibi meydanlarımız Türkiye'nin ana değerleridir. Bu meydanlara hayat verenler ise esnaflardır."

"Sükunetimizi koruduk" iddiası

Demokratik yasa ve kurallar çerçevesinde her bir ferdin kendini ifade etme hakkı ve özgürlüğüne sonuna kadar saygılı olduklarını dile getiren Akgül, şöyle devam etti:

"Bu anlayışla Gezi Parkı gösterileri diye adlandırılan eylemler sırasında uğradığımız bütün haksızlıklara, fiziki saldırılara, kapı ve pencerelerimizin kırılmasına rağmen sükunetimizi koruduk. Yaralanan, hayatını kaybeden her bir can, yüreklerimizi yüzlerce, binlerce kez dağladı. Geldiğimiz noktada Türkiye'de pek çok kent meydanının çevresindeki ticaret, sekteye uğradı. Herkes biliyor ki gösteriler nedeniyle en ağır kayıpları esnaf ve sanatkarlar veriyor. Özellikle yaz dönemi gelir beklentilerimizin hepsi boşa çıktı. Yerli ve yabancı turistler, semtimize uğramaz oldu. Ürünlerimiz tezgahta çürüyor. Mallarımız stoklarda bekliyor. Müşterilerimiz kaçıyor. Çoğu gün satış yapamadan kepenklerini kapatan esnaf ve sanatkar kardeşlerimiz var. Anne, babalar haklı olarak kaygılılılar. Caddelere, meydanlara çocuklarını göndermiyorlar. Alışverişe gidemiyorlar. Sonuç olarak her gün bambaşka bir gerekçe ile düzenlenen artık amacını ve hedefini anlamadığımız iş yerlerimizin bahçesinde, hatta içinde yapılan gösteriler, taşkınlar, sabrımızı tüketmektedir."

"Esnaflar mağdur olmasın, yüzleri gülsün" talebi

Demokrasinin sistemli, kesintisiz ve barış içerisinde işlemesi taraftarı olduklarını söyleyen Akgül, "İstiyoruz ki birliğimiz bozulmasın. Çünkü hepimiz, aynı gemideyiz. Esnaf toplumun özetidir, herşeyidir, her kesimidir. Bizim amacımız esnafın mağdur olduğunu kamuoyuyla paylaşmaktır. TESKOMB üyesi 1 milyon 500 bin esnaf ve sanatkar olarak isteğimiz sokaklarımız, caddelerimiz eski huzuruna kavuşsun. Esnaflar mağdur olmasın. Yüzleri gülsün, esenliğimiz geri gelsin. İlgililer sesimizi duysun. Mübarek ramazan ayıyla birlikte kentlerimiz ve hayatımız normalleşsin" ifadelerini kullandı.

"Polis müdahalesinden önce sorun yaşanmıyordu" sorusu

Bir gazetecinin "Bu olaylarda, esnafın kaybı ne kadar? Taksim Meydanı'ndaki olaylarda polis müdahalesi olmadan önce herhangi bir sorun yaşanmıyordu. Bunlara da değinebilir misiniz?" sorusu üzerine Akgül, şöyle konuştu:

"Biz bir şeye karşı değiliz. Ancak diyoruz ki bir kişinin evinin önünde her gün bu kadar kalabalık olursa ne yapsın? Buralarda dükkan fiyatları çok pahalı. Esnaf ve sanatkar 35 gündür siftah yapamıyor. Bizim amacımız bu. Gösterilere veya herhangi bir şeye karşı değiliz. Ama ayrı ayrı yerlerde yapılsın. Artık yeter, demenin zamanı geldi."

Gürsel Tekin'in iddialarına yanıt

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'in "esnaf tepkisinin bir reklam ajansı tarafından manipüle edildiği" yönündeki sözlerinin sorulması üzerine Akgül, "Hepsini burda gördünüz. Bu kadar. Bütün senaryoların ne olduğunu bilmiyoruz. Sadece gösteriler nedeniyle zarar gören esnafların  mağduriyetinin önlenmesini istiyoruz. Birilerinin hak ve özgürlükleri, diğerlerinin hak ve özgürlüklerini çiğnemesin istiyoruz" dedi.

Palalı, silahlı esnaflara değinmedi

Akgül, Taksim'deki Gezi Parkı eylemleri sırasında esnafın dükkanlarına zarar verildiği iddiasını dile getirerek, "buna karşı sükunetlerini korudukları" yönündeki sözlerine karşılık, açıklamasında, pala ve silah ile göstericilere saldıran esnaflara hiç değinmedi. Akgül, önceki gün gazetecilere saldıran esnaflardan da açıklamasında söz etmedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS