Başçı'nın "faiz" açıklamasına ekonomistlerden destek

Başçı'nın "faiz" açıklamasına ekonomistlerden destek

Ekonomistler, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın faiz koridorunun üst bandında ölçülü bir artışın gündeme gelebileceğine ilişkin açıklamasını olumlu bir hamle olarak yorumladı.

Sermaye Piyasası Yatırımcıları Derneği (SPYD) Başkanı Arif Ünver, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Merkez Bankası yönetiminin bugüne kadar güven verici işlere imza attıklarını belirterek, 2008 krizinden sonra küresel ekonominin dalgalı bir seyir izlediği ortamda Türkiye'de piyasaları iyi yönettiğini kaydetti.

Bankanın zamanında bir hamle yaparak piyasaları rahatlattığını anlatan Ünver, "Bir hasar oluştuktan sonra tedbir almanın bir anlamı yok. Merkez Bankası bu anlamda zamanlamayı iyi ayarladı" dedi.

Faizlerde ayarlama yapma gereği teyit edildi

Ata Yatırım Başekonomisti Gülay Elif Girgin, Merkez Bankasının dalgalı görünümü azaltmak adına mayıs sonundan beri ciddi bir gayret içerisinde olduğunu ifade etti.

11 Haziran'dan beri yapılan döviz satım ihalelerinin istenilen sonuçları yaratmadığını belirten Girgin, "TL, döviz sepetine göre rekor seviyelerini korurken, gösterge faizler iki hanelere yaklaşmaktadır. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki gün ekonomi kurmayları ile yaptığı sürpriz toplantı bizim için faiz arttırımlarının artık gündeme girdiğine ilişkin önemli bir sinyaldi. Özellikle 22 Mayıs sonrasında tüm varlık sınıflarının yeniden fiyatlanmaya başlanıldığı dönemde Türkiye'de faizlerde bir ayarlama yapma gereğinin tartışıldığı ve bir anlamda teyit edildiğini görüyoruz" dedi.

Müdahale etkin ve zamanında

İntegral Menkul Değerler Araştırma Müdürü Egemen Candır, gelişen piyasalardaki kırılganlık, FED'in tahvil alımını azaltması ihtimali ve ABD ekonomisinin büyüme eğiliminde olmasının, Türkiye'ye sıcak para girişinin daha da azaltması riskini ortaya çıkardığını dile getirerek, "Böyle bir ortamda özellikle yabancı yatırım kaynaklarından Türkiye'de TL'nin değersiz halinin daha da artış göstermesinin var olan yabancıyı ürkütebileceği yorumlarının yapıldığı düşünülürse, Merkez Bankası'nın müdahalesinin etkin ve zamanında olduğunu söyleyebiliriz" dedi.

Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE) Ekonomisti Prof. Dr. Muhsin Kar da, Başçı'nın faiz koridorunu artırma yönünde açıklamalarda bulunmasına giden süreçte özellikle FED kararlarının etkili olduğunu söyledi.

Merkez Bankası'nın daha önceki dönemde uyguladığı temkinli para politikasının olumlu yanlarının bugün daha iyi anlaşılacağını ifade eden Kar, "Eğer geçmişteki büyüme sürecinde dış finansman çok fazla kullanılsaydı, bugün yaşanan gelişmeler karşısında ekonomimiz daha kırılgan hale gelirdi" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS