SGK'nın prim gelirleri 3.3 milyar lira arttı

SGK'nın prim gelirleri 3.3 milyar lira arttı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, SGK'nın prim gelirlerinin yılın ilk 5 ayında 3.3 milyar lira daha fazla gerçekleştiğini bildirdi.

Çelik, SGK'nın etkin ve verimli çalışmaları sayesinde çok önemli mesafeler katedildiğini ve SGK primlerinin tahsilatının arttırıldığını açıkladı.

Prim gelirlerinin, yılın ilk 5 ayında bütçe tahminlerine göre 3.3 milyar lira daha fazla gerçekleştiğini vurgulayan Bakan Çelik, "Kurumca yapılan elektronik ve sistem denetimleri, çapraz kontroller ve kayıt dışı istihdamla mücadelede elde edilen olumlu sonuçlar ile sigortalı sayısını artırdık. 2012'de yüzde 42 olan kayıtdışı istihdam, şu an yüzde 36.8'e geriledi. Sigorta primine esas kazançta meydana gelen artışla asgari ücretten bildirimi yapılanlarda çok büyük bir azalma meydana geldi. Asgari ücret üzerinden yapılan bildirimler 2012'de yüzde 41 iken, şu an yüzde 35.1'e geriledi" ifadesini kullandı.

"10.7 milyar lira tutarında icra takibi sağladık"

Kurum alacaklarının etkin takibiyle otomatik icra yöntemini kullanarak toplam 10.7 milyar lira tutarında icra takibi sağladıklarına dikkati çeken Çelik, şunları kaydetti:

"Kamu kurum ve kuruluşları ile yapılan protokoller çerçevesinde prim borcu olanlara ödeme yapmadan evvel kontrole tabii tutarak, borçları bulunan 4/B kapsamındaki sigortalılara borçlarını taksitlendirmeleri ve ilk taksidi ödemeleri halinde hem kendilerine hem de bakmakla yükümlü oldukları hak sahiplerine sağlık yardımı sağlayarak, vatandaşlarla kurum arasında iletişimi kuvvetlendirdik. E-ilişiksizlik belgesi uygulamasıyla da asgari işçilik uygulamasında alacakların daha hızlı tahsilini sağladık.

Kurum alacaklarına karşılık daha evvel haczedilen menkul, gayrimenkullerin kurulan icra satış servisleri marifetiyle satış işlemlerinin seri şekilde yürüterek, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun hizmet kalitesini artırmaya ve kayıtdışı istihdamı önlemeye yönelik çalışmalarımızı artırarak devam ettireceğiz."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS