Penguin-Random House birleşmesi tamamlandı

Penguin-Random House birleşmesi tamamlandı

Dünyanın en büyük tüketici yayınevi Penguin Random House'u ortaya çıkaran Penguin ve Random House ortak girişimi tamamlandı.

Penguin Random House, ABD, Kanada, Birleşik Krallık, Hindistan, Güney Afrika, Avustralya, Yeni Zelanda, İspanya, Meksika, Arjantin, Uruguay, Kolombiya ve Şili'deki operasyonları ile gerçek anlamda ilk yayınevi olacak.

10 bini aşkın insanı istihdam eden yeni şirket, her yıl 250 yayıncı ile 15 bini aşkın yeni kitap yayımlıyor.

Aralarında 70'i aşkın Nobel Ödüllü ismin de bulunduğu çok satan yazarların birçoğunun kitapları Penguin Random House tarafından yayımlıyor.

Pearson ve Bertelsmann, birleşen kuruluşun zengin içeriğe, yeni dijital yayıncılık modellerine ve hızlı büyüyen yükselmekte olan piyasalara yatırım yapmak için daha güçlü bir platforma ve daha fazla kaynağa sahip olacağına inanıyor.

Kuruluş, depolama, dağıtım, basım ve merkezi fonksiyonlar gibi ortak kaynaklarda da sinerji yaratacak.

Pearson ve Bertelsmann birleşik kuruluşun yazarlara ve yeni ürün modellerine yapacağı organik yatırım düzeyinin de Penguin ve Random House'un bağımsız yayınevleri olarak yaptığı toplam yatırımın üzerine çıkmasını amaçlıyor.

Penguin Random House yönetim kurulunda şu isimler yer alacak:

* John Makinson - Başkan, Penguin Random House
* Markus Dohle - Baş İcra Sorumlusu, Penguin Random House
* Coram Williams - Mali İşler Müdürü, Penguin Random House
* John Fallon - Baş İcra Sorumlusu, Pearson
* Philip Hoffman - Kurumsal Finans ve Stratejiden sorumlu Başkan Yard., Pearson
* Dr. Thomas Rabe - Başkan ve Baş İcra Sorumlusu, Bertelsmann
* Dr. Judith Hartmann - Mali İşler Müdürü, Bertelsmann
* Dr. Thomas Hesse - Kurumsal Gelişim ve Yeni İş Başkanı, Bertelsmann
* Gail Rebuck - Bertelsmann Group Yönetim Komitesi Üyesi

Süreç içinde, iki bağımsız direktör atanacak.

Ortak girişimin yüzde 53'ü Bertelsmann'a, yüzde 47'si ise Pearson'a ait. Ortak girişim Bertelsmann'ın Almanya'daki ticari yayıncılık işini içermezken Pearson da dünya çapındaki eğitim pazarlarında Penguin markasını kullanmaya yönelik belirli münhasır hakları elinde bulunduruyor.

Penguin Random House 2012 yılında, 2,6 milyar Sterlin (3,2 milyar Euro) geçici gelir ve 346 milyon Sterlin (427 milyon Euro) faaliyet karı elde etti.

Penguin, 1,2 milyar Sterlin tutarındaki varlıkları ile 1,1 milyar Sterlin gelir ve 98 milyon Sterlin faaliyet karı bildirdi. İşlemin tamamlanmasının ardından, Pearson 1 Temmuz 2013 itibariyle ortak girişimin vergi sonrası karından alacağı yüzde 47'lik payı konsolide gelir tablosunda iştirak geliri olarak bildirecek.

Pearson ise 26 Temmuz 2013 tarihinde ara sonuçlarını bildirerek işlem konusunda daha fazla mali bilgi sağlayacak.

John Makinson Penguin Random House Yönetim Kurulu Başkanı olarak tam zamanlı sorumluluklarını almak üzere bugün Pearson yönetim kurulundan ayrılacak.

Pearson İcra Kurulu Başkanı John Fallon, şöyle konuştu:

"Kırk yılı aşkın bir süredir Pearson'un çalışmalarının merkezinde yer alan Penguin kültürümüz ve faaliyetlerimiz ile de derin bir şekilde iç içe geçmiştir. Bu bileşim, hızla değişen tüketici yayıncılığı sektöründe sürekli kreatif ve ticari başarı için güçlü bir platforma sahip net bir dünya lideri ortaya çıkartıyor. Bu mükemmel bir işletme olacak ve uzun dönemli ortaklar olarak yer alacağız."

Bertelsmann Başkan ve CEO'su Thomas Rabe ise, şöyle konuştu:

"Penguin Random House'un bugün faaliyetlerine başlaması ile birlikte, Bertelsmann ve Pearson olarak kitap ve kitap yayıncılığının geleceği ve Bertelsmann'ın yeni büyümesi için muazzam bir rota çizmiş olduk. Birlikte, çeşitli içeriklere, yazarların geliştirilmesi ve desteklenmesine, yayıncılık yeteneklerine, fiziki ve dijital kitap satın alımları, üretimi, pazarlaması ve dağıtımından oluşan geniş yelpazenin yanı sıra geleceğin hızlı büyüyen pazarlarına da bugün ayrı ayrı olduğundan çok daha fazla yatırım yapabilecek ve yapacağız."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS