Özelleştirme geliri 8 milyar lirayı aştı

Özelleştirme geliri 8 milyar lirayı aştı

Özelleştirme uygulamalarından yılbaşından bu yana elde edilen gelir 8 milyar lirayı aştı.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından yılbaşından bu yana toplam 87 ihale gerçekleştirildi.

Bu yıl temmuz ayına kadar 15 milyar 114 milyon 227 bin liralık imza atıldı ve devir gerçekleştirildi.

Satış ve devir işlemi tamamlanan ilk özelleştirme uygulaması, 7 Ocak'ta sözleşmesi imzalanan TEDAŞ'ın Tekirdağ'daki taşınmazının satışı oldu.

ÖİB'in kasasına, söz konusu taşınmazın satışından 10 bin 409 dolar girdi. Bu yıl satış ve devir işlemi tamamlanan en yüksek özelleştirme bedeli ise Elektrik Üretim AŞ'ye (EÜAŞ) ait akarsu santrallerinden elde edildi.

EÜAŞ'a ait Göksu Akarsu Santrallerinin özelleştirme bedeli 57 milyon 500 bin dolar, Berdan Akarsu Santralleri 47 milyon dolar, Hasanlar Akarsu Santralleri 30 milyon 850 bin dolar, Kısık Akarsu Santralleri 27 milyon 150 bin dolar oldu.

Özelleştirmede yılbaşından bu yana 1 blok satış, 13 bedelli devir işlemi ve 157 tesis ve varlık satışı gerçekleştirildi. Böylece önceki yıllarda gerçekleştirilen özelleştirme uygulamalarından yapılan tahsilatlarla birlikte özelleştirme geliri 8 milyar 7 milyon liraya ulaştı.

Sözleşmesi imza aşamasındaki kuruluşlar

Özelleştirme çalışmalarında bugün itibarıyla, satış ve devir onayı alınan 29 işletme ve tesisin toplam 4,2 milyar dolarlık satış işleminin sözleşmesi ise imza aşamasında bulunuyor.

Bunlar arasında en yüksek bedel, 1 milyar 725 milyon dolarla TEDAŞ-Toroslar Elektrik Dağıtım AŞ'ye ait. En yüksek satış tutarına sahip ikinci kuruluş ise 1 milyar 227 milyon dolarla TEDAŞ-İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş.

İhaleleri tamamlanan ve özelleştirilmesi onay aşamasında olan 22 kuruluşun toplam satış tutarı da son gerçekleştirilen Salıpazarı Liman Sahası ihalesiyle birlikte 962,4 milyon dolar oldu.

27 yılda 53,4 milyar dolarlık özelleştirme yapıldı

Öte yandan 1986 yılından bugüne kadar 53 milyar 403 milyon dolarlık özelleştirme işlemi yapıldı. Bunun 34,8 milyon doları Hazineye aktarıldı.

Halen özelleştirme kapsam ve programında 21 kuruluş yer alıyor. Bu kuruluşların 10'unda yüzde 50'nin üzerinde kamu payı bulunuyor. Bunun yanısıra, özelleştirme kapsamında 795 taşınmaz, 38 tesis, 2 liman, 8 otoyol, 2 boğaz köprüsü ile şans oyunları lisans hakkı da yer alıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS