Zafer Çağlayan: "İhracat hedefin üzerinde olacak"

Zafer Çağlayan: "İhracat hedefin üzerinde olacak"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 2013 yılı Orta Vadeli Program (OVP) hedefi olan 153,5 milyar dolar ihracat hedefinin üzerinde ihracat yapılacağına inandığını ifade etti.

Çağlayan, yaptığı yazılı açıklamada, Dış Ticaret Beklenti Anketi'nin 2013 yılı 4. çeyrek sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Çağlayan, ihracat beklenti endeksinin 4. çeyrekte bir önceki döneme göre arttığını belirterek, "Dış Ticaret Beklenti Anketi'nin 2013 yılı 4. çeyreğine ilişkin sonuçları ihracatçılarımızın, yakın ve komşu coğrafyamızda yaşananlara, en büyük ihracat pazarımız olan Avrupa ekonomisindeki canlanmanın bir türlü istenilen düzeye gelmemesine ve her türlü olumsuzluğa rağmen ihracat beklenti endeksi 3. çeyrek beklentisine göre 8.6 puan arttı ve 109,6 seviyesinde gerçekleşti. İhracat Beklenti Endeksi'nin geçen yılın aynı dönemine göre 13,8 puan artmış olması da ihracatçılarımızın artık tüm olumsuzluklara rağmen geçen yılın üzerinde ihracat gerçekleştireceğine işaret etmektedir" ifadelerini kullandı.

Çağlayan, bu yılın 4. çeyreğinde, firmaların kendi sektörlerinin ihracatlarına ve ihracat sipariş düzeylerine ilişkin artış beklentileri ile birim ihracat fiyatına ilişkin artış beklentisinin bir önceki çeyreğe göre güçlenerek devam ettiğini kaydetti.

İhracat beklenti endeksinde, ihracatçıları pazar paylarında artış beklemelerinin, hem pazarlarda tutunduklarına hem de pazarlarını geliştirdiklerine işaret olduğunu vurgulayan Çağlayan, bu durumun Türkiye'nin 2023 ihracat hedefine giden yolda "ihracat için döşenen taşlar" olduğunu bildirdi.

Çağlayan, İhracat Beklenti Endeksi'nde Avrupa ülkeleri ve Diğer Asya ülkelerine (Çin, Türkmenistan, Kazakistan, Singapur, Hindistan gibi) ihracatın artacağı beklentisinin, özellikle Avrupa'ya ihracatın artması anlamına geldiğine dikkati çekerek, "İhracatımızın yakın coğrafyamızda ve önemli pazarlarımızda yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen her yıl artması, 2023 yılı ihracat hedefine ulaşmada atılan adımlardır. Yıl sonunda 2013 yılı Orta Vadeli Program hedefi olan 153,5 milyar dolar ihracat hedefinin üzerinde ihracat yapacağımıza inanıyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Dünya ekonomisine ilişkin 2013 yılı beklentilerinin, uluslararası kuruluşlarda sürekli yenilendiğini, dünya ekonomisinin ve ticaretinin büyümesinin aşağı doğru revize edildiğini belirten Çağlayan, şunları kaydetti:

"Son açıklanan Uluslararası Para Fonu (IMF) verileri de dünya ekonomisinin 2013 yılında istenilen, beklenilen düzeyde gelişme gösteremeyeceğine işaret etmektedir. Dünya ekonomisinde yaşanan bu gelişmeleri, Dış Ticaret Beklenti Endeksi'nin ithalat beklenti endeksi de doğrulamaktadır. İthalat Beklenti Endeksi, 2013 yılının 4. çeyreğinde 3. çeyreğe göre 7,1 puan azalarak 106,2 seviyesinde gerçekleşti. Endeks, bir önceki çeyreğe göre 7,1 puan azalırken, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre 4,1 puan yükseldi. İthalat nedenlerinin başında yurtiçi üretimin olmaması, yurtiçi üretim miktarının yetersizliği, yurtiçi fiyatların yüksek olmasının çözüm yolu GİTES ve Yeni Teşvik Sisteminden geçmektedir. Olumlu sonuçlarını almaya başladığımız Yeni Teşvik Sistemimizin ana temeli Türkiye'nin ithalat bağımlılığını azaltmak, ithal edilen ürünleri Türkiye'de üretmektir. Stratejik ve büyük ölçekli yatırımlara verilen teşvik belgelerinin yatırıma dönüşmesi ve bu yatırımların faaliyete geçmesi ithalatımızı azaltacak, cari açığımızı daha da aşağılara çekecektir."

Dünyanın en büyük hizmet ihracatçılarından biri olan Türkiye'nin, yılın 8 ayında ihracatını yüzde 15,1 artırdığını belirten Çağlayan, "Bu gayet iyi bir artış oranı. Verileri açıklanan ülkeler arasında Romanya'dan ve Belarus'tan sonra hizmet ihracatını en çok artıran ülkeyiz" ifadesini kullandı.

Bakanlık olarak yıl sonuna kadar bu performansı devam ettirip 48 milyar dolar hizmet ihracatının aşılacağını tahmin ettiklerini bildiren Çağlayan, 2012 yılında hizmet ihracatının 43,5 milyar dolarla rekor kırdığını, bu yıl bu rekoru daha da yukarı taşıyacaklarını vurguladı. Sadece turizm değil taşımacılık, ticari hizmetler, resmi hizmetler gibi kalemlerde de ciddi artışlar görüldüğüne işaret eden Çağlayan, şöyle devam etti:

"Bugün itibarıyla 8 aylık cari açık 44,3 milyar dolara ulaştı. Geçen yıla göre 9 milyar dolar artış var. Yıl sonu Orta Vadeli Program beklentisi, bu hafta 58,8 milyar dolara revize edildi. Geçen seneye göre bir artış olsa da GSYİH'deki pay anlamında yüzde 7,1 civarında bir gerçekleşme Türkiye olarak kaldırabileceğimiz bir oran. Tabii burada 11,7 milyar dolar civarında gerçekleşen altın ithalatının önemli bir etkisi var. Bu, cari açığımızın 2013'te yükselmesine sebep oluyor. Doğrudan yabancı yatırım girişlerinde bütün dünyaya paralel şekilde bir gerileme görülüyor. 8 ayda toplam 6,1 milyar dolarlık bir yabancı yatırım girişi oldu, 2012'ye göre yüzde 21 düşüş var. Ancak dünya ekonomisindeki durumu dikkate alınca bunu normal karşılamak gerekir."

"İş gücüne katılım oranı yüzde 51,7"

TUİK tarafından bugün temmuz ayı istihdam verilerinin açıklandığını anımsatan Çağlayan, son 12 ayda ekonominin yaklaşık 600 bin istihdam yarattığına, krizin en kötü günleri olan 2009 yılı başından bu yana toplam 6,2 milyon istihdam artışı görüldüğüne dikkati çekti.

Avrupa'da işsiz sayısında 4 milyon artış varken, Türkiye'de bundan daha fazla istihdam artışı bulunduğuna işaret eden Çağlayan, toplam istihdam hacminin 26,1 milyon düzeyinde olduğunu, geçen aya göre hafif bir düşüş görüldüğünü ancak işsizlik oranının yüzde 9,3 olarak gerçekleştiğini bildirdi.

Çağlayan, "Kamuoyunun fazla dikkatini çekmediğini gördüğüm ama çok önemli bulduğum bir konu iş gücüne katılım oranındaki artış. Bugün itibarıyla oran yüzde 51,7. Bu, şimdiye dek yakaladığımız en iyi oranlardan biri. Özellikle kadınlarda iş gücüne katılım oranının son 10 yılda 10 puan yükseldiğini gözardı etmemek gerekir. Bu gerçek anlamda bir değişim, gerçek anlamda bir başarı" ifadelerini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS