Prim borçları banka kartları ile de tahsil edilecek

Prim borçları banka kartları ile de tahsil edilecek

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), artık tahsilat işlemlerinde kredi kartı yanında banka nakit kartlarını da kullanacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Mali Otomasyon Sistemi (MOSİP) ile Bankalararası Kart Merkezi (BKM) işbirliğiyle yeni bir uygulamaya geçti.

Uygulamanın açıldığı 4 Kasım'dan itibaren halen Ziraat Bankası üzerinden yürütülen uygulama kapatıldı.

Artık tahsilat işlemlerinde kredi kartı yanında banka nakit kartları da kullanılacak.

SGK'dan yapılan yazılı açıklamada, alacaklarının kredi kartları ile tahsil edilmesi işlemlerini bugüne kadar kurumun web sayfasındaki Ziraat Bankası sanal P.O.S. Uygulaması üzerinden gerçekleştirildiği hatırlatıldı.

SGK'nın Mali Otomasyon Sistemi (MOSİP) ile Bankalararası Kart Merkezi'nin (BKM) işbirliğiyle yeni bir uygulamanın geliştirildiği bildirilen açıklamada, söz konusu sistemin 4 Kasım'dan itibaren uygulamaya açıldığı belirtildi.

Uygulamaya göre, tahsilat işlemlerinde kredi kartı yanında banka nakit kartları da kullanılabilecek. Ugulamanın açıldığı tarihten itibaren halen Ziraat Bankası üzerinden yürütülen uygulamaya son verildi.

Yeni uygulamada her kredi kartı veya nakit kart yalnızca kartı veren banka sistemi üzerinden kullanılabilecek.

Listesi verilen bankalar dışındaki bankalara ait kartlar, söz konusu tarihten itibaren bu bankalar yeni siteme entegre oluncaya kadar tahsilat işlemlerinde kullanılmayacak.

Söz konusu kartlarla ödeme sırasında tahakkuk edecek komisyonlar ilgili bankanın bir uygulaması olup SGK'yla hiç bir ilgisi bulunmuyor.

Ödemeler, her gün saat 22.00'ye kadar yapılacak

Yeni uygulamada kart kullanılarak yapılacak ödemeler her gün saat 22.00'ye kadar gerçekleştirilecek, bu saatten itibaren ödeme işlemleri, bankaların gün sonu işlemlerini tamamlayabilmeleri için saat 00.00'a kadar kapatılacak. Saat 00.00'dan itibaren yapılacak ödemeler, ilgili tarihte yapılmış sayılacak.

4 Kasım itibariyle sisteme dahil bankalar Yapı ve Kredi Bankası, T.C. Ziraat Bankası, T. Vakıflar Bankası, T. Halk Bankası A.Ş, Denizbank A.Ş, Türk ekonomi Bankası, T.C. Finans Katılım Bankası A.Ş, Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş, Akbank T.A.Ş, T.İş Bankası A.Ş, Finansbank A.Ş, T.Garanti Bankası A.Ş.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS