Faiz yüzde 9'u aştı

Faiz yüzde 9'u aştı

Merkez Bankası'nın sıkılaştırma sinyali ve enflasyon endişeleriyle gösterge faiz yüzde 9'u aştı.

MB'nin para politikasında sıkılaştırmaya gidecek olması ve enflasyonun yılsonu hedefine ulaşamayabileceği sinyali vermesi özellikle kısa vadeli tahvillerde yükselişe neden olurken, gösterge faiz en son 16 Eylül'de gördüğü yüzde 9 seviyesini aştı.

TCMB'nin bugün Ankara'da gerçekleştirdiği ekonomistler toplantısına katılan bankacıların verdiği bilgiye göre, TCMB işlenmemiş gıda fiyatlarında bir düzeltme olacağını ancak bu düzeltmenin enflasyonu yılsonu hedefi olan yüzde 6.8'e indirmeye yetmeyeceğini belirtti.

Öte yandan TCMB bundan sonra yüzde 7.75'in TCMB'nin politika faizini daha iyi temsil ettiğini düşünüyor.

TCMB'nin politika faizi yüzde 4.5, gecelik borçlanma faizi yüzde 3.5, gecelik borç verme faizi ise yüzde 7.75 seviyesinde bulunuyor.

TCMB dünkü PPK toplantısı sonucunda, kısa vadeli faizlerde değişikliğe gitmezken, bankalararası para piyasası faiz oranlarındaki oynaklığın azaltılması için bir ay vadeli repo ihalelerine son verdi. TCMB; böylelikle gecelik faiz oranlarının koridorun üst bandı olan yüzde 7.75'e yakın oluşacağını belirterek sıkılaştırma sinyali verdi.

Odeabank Stratejik Planlama Grup Müdürü Erkan Dernek, PPK açıklamasında enflasyona yönelik çok net ifadeler olmadığını ancak ekonomistler toplantısında enflasyona yönelik yukarı yönlü risklerin ima edildiğine dikkat çekerek, "Anlaşılan TCMB bu yüzden fiyat istikrarına geri döndü yani sıkı para politikası duruşuyla enflasyonu frenlemek istiyor. Enflasyonda bu ay ve yıl sonu beklentileri üzerinde de yukarı yönlü risk oluşabilir. Sanırım bu yüzden 2014 yılının başlarına kadar sıkı duruşla enflasyonu ve bono faizleri kontrol altına alınmaya çalışılacak. Dolayısıyla bono faizlerindeki yukarı yönlü hareketi gözlemliyoruz" dedi.

Dernek, "Sıkılaştırma politikasından ve enflasyon beklentilerinden dolayı bono yatırımcıları enflasyon değerlerini görüp emin olana kadar kısa vadede gösterge tahvil yüzde 9 seviyelerinin üzerinde seyri devam edebilir. Olumlu enflasyonla beraber piyasa faizleri toparlar biraz fakat Ocak ayına kadar enflasyonun düşme trendine girdiğinden emin olunacak bir süreç içinde faizlerin yeniden aşağı yön kazanma ihtimali var" dedi.

Tahvil-bono piyasasında dün spot kapanışta yüzde 8.73, valörlüde son işlemlerde yüzde 8.78 seviyesinde olan 7 Ekim 2015 itfalı gösterge tahvil, bu sabah yüzde 8.83 seviyesinden açıldıktan sonra yüzde 9.01'e kadar yükseldi.

Dün spot kapanışta yüzde 9.05, valörlüde son işlemlerde yüzde 9 seviyesinde olan 27 Eylül 2023 itfalı 10 yıllık gösterge tahvil, bu sabah yüzde 9 seviyesinden açıldıktan sonra yüzde 9.08'e kadar yükseldi.

En kısa vadeli kağıtlardan biri olan 29 Ocak 2014 itfalı bono dün son işleme göre 68 baz puan yükseldi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS