Özel maden ocakları Çinli işçi çalıştırmak istiyor

Özel maden ocakları Çinli işçi çalıştırmak istiyor

Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Demir, özel maden şirketlerindeki madenci açığını yasaların izin vermesi durumunda Çinli işçilerle gidermek istediklerini söyledi.

Aynı zamanda maden şirketi sahibi ZTSO Başkanı Salih Demir, kentte 22'si küçük, 5'i büyük toplam 27 özel maden şirketinin faaliyet gösterdiğini söyledi.

Bu şirketlerin yeraltında çalıştırmak üzere toplam 2 bin 500 maden işçisine ihtiyacı olduğunu ifade eden Demir, her türlü çabayı sarfetmelerine rağmen yeraltı için işçi bulamadıklarını kaydetti.

"Daha ucuza çalışıyorlar"

Salih Demir, şöyle konuştu:

"Bu gösteriyor ki bizim işsizimiz yeraltında çalışmak istemiyor, başka işlere yöneliyor. Onun için yeraltında çalışacak olan insanlara ihtiyacımız var. Bu Çinli olur veya başka ülkeden olur. Bu bizim işsizimizi engellemez.

Yasalar izin verirse, yeraltı yatırımlarında ve kömür üretiminde Çinliler'i çalıştırmak istiyoruz. Hem dışarıdan gelen kömür ile rekabet edebilmek hem ucuz kömür üretmek hem de yeraltındaki kömürü daha hızlı çıkarıp ekonomiye kazandırmak istiyoruz. Daha ucuza çalışıyorlar, daha kaliteli ve daha hızlı iş yapıyorlar. Bunun için çalışmalar yapacağız."

Sektörde yeraltı işçiliğine önem verilmemesi ve maliyetlerin yüksek olması nedeniyle dünya ülkelerinden ithal edilen kömürle rekabet etme şanslarının az olduğunu belirten Demir, "Bu yüzden Çinliler'in yeraltına girerek kömür üretiminde çalışmasını TSO Başkanı  ve maden şirketi sahibi olarak istiyorum. Çin firmalarının yeraltında üretim yapması Zonguldak'taki kömür üretimini artırır, daha ucuza mal ederiz ve daha rekabetçi bir ortam olur" dedi.

"Şu anda Çinli işçi çalışmıyor"

ZTSO Başkanı Salih Demir, şu anda özel maden şirketleri ve Türkiye Taşkömürü Kurumu'nda (TTK) çalışan Çinli madencinin bulunmadığını da sözlerine ekledi.

Salih Demir, birkaç yıl önce Çatalağzı Beldesi'nde Eren Enerji tarafından yaptırılan termik santral inşaatında binin üzerinde Çinli'nin çalıştığını söyledi.

Çinli iki firmanın, 2004'te TTK Kozlu Müessese Müdürlüğü'ndeki Uzunmehmet-1 nolu kuyu ile Karadon Müessese Müdürlüğü'ndeki Karadon Yeni Servis kuyusunu açıp üretime hazır hale getirdiği bildirildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS